Durrës — Qytetarët marshojnë kundër betonizimit të qytetit

Durrës — Qytetarët marshojnë kundër betonizimit të qytetit

Qytetarët e Durrësit, do të marshojnë sot në mbrëmje kundër betonizimit të qytetit të tyre. Në orën 18:30 nisur nga sheshi qendror i qytetit përpara teatrit “Aleksandër Moisiu”, për të shkuar drejt “Velierës” qindra qytetarët të Durrësit do të marshojnë kundra betonizmit të  strukturat romake të shekullit të II pas lindjes së krishtit të zbuluara […]

Sheshi Veliera, betonizohen zbulimet arkeologjike të periudhës romake

Sheshi Veliera, betonizohen zbulimet arkeologjike të periudhës romake

Është mbuluar me beton një nga strukturat e zbuluara nga sondazhet arkeologjike, pas nisjes së zbatimit të projektit “Veliera”, në qytetin e Durrësit. Shtresat e betonit kanë mbuluar sondazhin numër 3, që sipas Këshillit Kombëtar të Arkeologjisë (KKA), struktura është një “pilastër romak” (që shërbente për mbajtjen, përforcimin e murit, ku supozohet prania e një porte). Blogu […]

Palmat tek “Veliera” dëmtojnë arkeologjinë dhe shkelin vendimet e gjykatave

Palmat tek “Veliera” dëmtojnë arkeologjinë dhe shkelin vendimet e gjykatave

Prej rreth 6 muajsh vijojnë me intensitet të lartë deri në orët e mbrëmjes, punimet për ndërtimin e sheshit të ri të qytetit të Durrësit, pagëzuar me emrin “Veliera”. Pas daljes në dritë të strukturave murale, këmbëngulja e qytetarëve të Durrësit detyroi frimën që po zbaton punimet, që mos t’i dëmtonte plotësisht gjetjet arkeologjike. Megjithëse […]

“Veliera” — Shoqëria civile dhe përfaqësuesit e shtetit përballen në gjyq

“Veliera” — Shoqëria civile dhe përfaqësuesit e shtetit përballen në gjyq

Sipas portalit Durrëslajm.al, në Gjykatën Administrative ka nisur gjyqi i projektit “Veliera”. Në seancë kanë qenë të pranishëm përfaqësues të Bashkisë Durrës, të Ministrisë së Turizmit, të Drejtorisë Rajonale të Mjedisit, të kompanisë së ndërtimit “Everest shpk” dhe “Fusha shpk”, si dhe përfaqësues të shoqërisë civile. Seanca gjyqësore u zhvilua pa praninë e medias. Juristja […]

Durrës 2017, beteja mes betonit dhe qeramikës në kurriz të turizmit

Durrës 2017, beteja mes betonit dhe qeramikës në kurriz të turizmit

Imagjinoni një qytet ku çdo ditë ankorohen qindra anije që kanë sjellë mallra nga Aleksandria, ku lulëzon tregtia dhe perandorët argëtohen nga trupat e aktorëve në amfiteatrin me 20 mijë spektatorë. Durrësi ka qenë një qytet i lavdishëm. 35 kilometra larg kryeqytetit, Durrësi është më shumë se një destinacion për diellin, detin dhe rërën. Të […]

Qytetarët ngrihen t’i thonë jo shkatërrimit të trashëgimisë kulturore në Durrës

Qytetarët ngrihen t’i thonë jo shkatërrimit të trashëgimisë kulturore në Durrës

Qytetarët e Durrësit, aktivistë të shoqërisë civile e arkeologë do të protestojnë sot kundër projektit për rivitalizimin e Sheshit “Veliera” ngjitur me shëtitoren buzë detit dhe Torrës Veneciane. Aktivisti Aulon Bej Kalaja njofton se sot në orën 21:00 do të nisen drejt Durrësit për të kaluar gjithë natën tek “Torra Veneciane”, kundër betonizimit të sheshit […]

Veliera në Durrës – Si po shkatërrojmë trashëgiminë kulturore e historike?

Veliera në Durrës – Si po shkatërrojmë trashëgiminë kulturore e historike?

Me shqetësim të madh po e ndjek atë që po ndodh në qytetin antik të Durrësit, lidhur me punimet për ndërtimin e sheshit të ri “ Veliera” (anije mesjetare me vela) prej betoni në hyrjen e portit detar. Ky ndërtim po kërcënon të shkatërrojë trashëgiminë arkeologjike shekullore në qytetin e Dyrrachiumit të vjetër mijëvjeçar. Nuk është hera […]

Edi Rama mbron instalacionin e Parrenos, shkatërron trashëgiminë kulturore

Edi Rama mbron instalacionin e Parrenos, shkatërron trashëgiminë kulturore

Një nga aktet e para simbolike të Kryeministrit Edi Rama ishte heqja e gardhit rrethues të kryeministrisë sapo erdhi në pushtet. Por mesa duket, disa muaj përpara zgjedhjeve gardhet janë rikthyer. Në pritje të protestës së opozitës së 18 shkurtit, njoftuar nga lideri i PD-së Lulzim Basha, kryeministri Rama ka vendosur të fortifikojë “Marquee Tirana”, […]