Çfarë ka ndodhur me Saimir Tahirin pasi nuk iu hoq imunitetit?

Çfarë ka ndodhur me Saimir Tahirin pasi nuk iu hoq imunitetit?

Më 25 tetor 2017, Kuvendi rrëzoi kërkesën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për lejimin e arrestimit të deputetit Saimir Tahiri. Sipas, Raportit të deputetëve të PS-së, pjesë e Komisioni të Imunitetit, i cili u miratua në Kuvend rekomandohejë lejimi i kontrollit të banesës dhe pasurisë së ish-ministri Tahiri, si dhe kufizimi i lëvizjes së […]

Kapja e shtetit, e shoqërisë dhe e tregut

Kapja e shtetit, e shoqërisë dhe e tregut

Falë mbiprodhimit të kanabisit gjatë viti 2016, më shumë se të vërë në zbatim një strategji të ndryshimit, qeveria Rama dhe Ministri i Brendshëm Xhafaj, arritën të lavdojnë përpara homologut italian Minniti, fitoren në luftën kundër kultivimit të përhapur të kanabisit. Ndërkohë, sikurse bëri me dije Gjenerali Toschi, Komandant i Përgjithshëm i Guardia di Finanzës, […]

Skandali i korrupsionit të EULEX dhe një mësim për reformën në drejtësi në Shqipëri

Skandali i korrupsionit të EULEX dhe një mësim për reformën në drejtësi në Shqipëri

Në vitin 2014, media britanike The Guardian zbuloi “krizën më të keqe të politikës së jashtme të BE-së” të viteve të fundit: mbulimin e një skandali masiv korrupsioni të EULEX-it, misionit të ndihmës ndaj institucioneve kosovare për vendosjen e shtetit të së drejtës në Kosovë, i cili ka kushtuar më shumë se 1 miliardë euro që kur […]

Çështja Tahiri, Eurodeputetja Pack sulmon ambasadoren Vlahutin dhe KE-në

Çështja Tahiri, Eurodeputetja Pack sulmon ambasadoren Vlahutin dhe KE-në

Gjatë fundjavës eurodeputetja Doris Pack, njëkohësisht dhe drejuese e Forumit të Grave të Partive Popullore Demokratike, sulmoi amabasadoren e BE-së Romana Vlahutin dhe Komisionin Evropian për heshjen lidhur me përfshirjen në skandalin Habilaj, pra të trafikut ndërkombëtar të drogës dhe në korrupsion të ish-ministrit Tahiri, krahu i djathtë i Kryeministrit Rama. Me anë të një […]

Kur ligji troket në derë në mes të natës — Zagani përballë Tahirit

Kur ligji troket në derë në mes të natës — Zagani përballë Tahirit

Dritan Zagani është një zyrtar policie, i lindur në Shkodër, ai është në detyrë si shef i njesisë antidrogë në Komisariatin e Policisë së Fierit—një detyrë e parehatshme dhe e rrezikshme, mes informatorëve me pagesë dhe të dyshuarve për bashkëpunim të fshehtë me “armikun”, me një rrogë në kufi të mbijetesës dhe me shumë “tundime”. […]

Gjashtë manipulimet e Ramës, zbërthimi germë për germë i shpjegimit pse shpëtoi Tahirin

Gjashtë manipulimet e Ramës, zbërthimi germë për germë i shpjegimit pse shpëtoi Tahirin

Duke lënë mënjanë gjithë breshërinë e ofendimeve dhe tentativën për intimidim të Edi Ramës ndaj gazetarëve, le të zbërthejmë fjalë për fjalë, me një analizë të thjeshtë teksti se çfarë tha dje para shqiptarëve për Saimir Tahirin, kryeministri i vendit. MANIPULIM 1- Tha Rama: ”Ju akoma s’keni marrë vesh që së pari imuniteti i deputetit […]

Lulzim Basha: Saimir Tahiri nuk do i shpëtojë drejtësisë!

Lulzim Basha: Saimir Tahiri nuk do i shpëtojë drejtësisë!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, pas takimit me ambasadorët Lu dhe Vlahutin, deklaroi se beteja për ta çuar Saimir Tahirin përpara drejtësisë do të vazhdojë. Në një deklaratë për shtyp, Zoti Basha u shpreh: “Saimir Tahiri nuk do i shpëtojë drejtësisë. Pavarësisht mbrojtjes që i bëri dje mazhoranca, faktet që disponon prokuroria dhe partnerët […]

Rasti Tahiri si manipulim i organizuar i opinionit publik

Rasti Tahiri si manipulim i organizuar i opinionit publik

Duket se çdo çështje me interes publik, tashmë, nuk kanalizohet më në institucionet përkatese, por përkundrazi, i serviret opinionit të painformuar publik për gjykim. Ky model është shndërruar në një formulë standarde të qeverisë , e cila për këtë qëllim përdor shumicën  e mediave, për të injektuar e zyrtarizuar versionin e saj të ngjarjeve apo […]

1 2 3 16