Qeveria e “Mbetjeve”: në dy vjet, ndërtohen 4 inceneratorë dhe 3 landfille

Qeveria e “Mbetjeve”: në dy vjet, ndërtohen 4 inceneratorë dhe 3 landfille

Prej të paktën dy vitesh Qeveria Rama është fokusuar dukshëm tek industria e grumbullimit dhe djegies së mbetjeve, me dhënien e lejeve për ndërtimin e disa inceneratorëve, hapjen e disa landfilleve dhe rikthimin në parlament të ligjit për importin e mbetjeve. Landfillet Rrogozhinë Vetëm pak ditë më parë, banorët e Rrogozhinës protestuan kundër ndërtimit të […]

Kryeministri Rama cakton kryetarët e komisioneve parlamentare

Kryeministri Rama cakton kryetarët e komisioneve parlamentare

Kryeministri Edi Rama përcaktoi sot gjatë mbledhjes së grupit parlamentar të PS, ndarjen e deputetëve në komisionet parlamentare. Një ditë më parë, dy partitë opozitare PD dhe LSI ndanë mes tyre drejtimin e komisioneve që do të drejtohen prej tyre. Partia Socialiste do të drejtojë pesë nga tetë komisionet parlamentare, PD dy prej tyre, ndërsa […]

PD-LSI ndajnë drejtimin e komisioneve parlamentare

PD-LSI ndajnë drejtimin e komisioneve parlamentare

Pas miratimit të programit të Qeverisë Rama 2, dy partitë opozitare kanë ndarë mes tyre tre nga tetë komisionet parlamentare që i takojnë opozitës. PD dhe LSI, pas diskutimeve kanë rënë dakord që Komisioni i Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë të drejtohet nga LSI, përkatësisht nga Petrit Vasili, ish-ministri i Drejtësisë. Partia Demokratike do të drejtojë […]

Ambasadori pa kufje dhe opozita pa fokus

Ambasadori pa kufje dhe opozita pa fokus

Ambasadori Donald Lu është përpjekur dje që me gjuhë diplomatike të shmangë refuzimin e tij për kryetarin e ri të Kuvendit. Pa dhënë asnjë shpjegim, ai mungoi të shtunën kur zoti Ruçi u votua në detyrën e tij, si kundër dje gazetaret fiksuan momentet kur zoti Lu hoqi kufjet ndërsa kryetari i ri i Kuvendit […]

Qeveria Rama 2, kryeministri prezanton programin

Qeveria Rama 2, kryeministri prezanton programin

Në fjalimin e tij të parë në Kuvend, Kryeministri Rama foli për “mësimet” e nxjerra nga mandati i parë dhe bëri një prezantim të programit qeverisës për mandatin e dytë. Disa nga deklaratat kryesore të Kryeministrit Rama janë: Mësimet e mandatit të parë: – Jemi të vetëdijshëm për gabimet dhe defektet tona për katër vite […]

Kryeministri Rama: Opozita e PD-së mbetet për tu parë

Kryeministri Rama: Opozita e PD-së mbetet për tu parë

I ndodhur në Velipojë për takimin e dytë informal të kabinetit qeveritar, Kryeministri Rama ka biseduar sot në mëngjes me tre gazetarë. Biseda u fokusua tek turizmi, lufta ndaj narkotrafikantëve dhe opozita e PD-së dhe LSI-së. Disa nga deklaratat kryesore të Kryeministrit Rama janë: Për turizmin – Administrimi i bregdetit është histori më vete që besoj […]

Niko Peleshi: Administrata do modernizohet, nuk do shkarkohen nëpunës nga puna

Niko Peleshi: Administrata do modernizohet, nuk do shkarkohen nëpunës nga puna

Ministri i sapoemëruar i Bujqësisë Niko Peleshi, që në Qeverinë Rama 1, mbajti postin e zëvendëskryeministrit, ka shpjeguar dje në mbrëmje reformën administrative dhe institucionale që do të ndodhë gjatë mandatit të dytë. Gjatë intervistës me gazetarin Ilir Babaramo, Zoti Peleshi foli gjithashtu dhe për nismat që parashikon të ndërmarrë në ministrinë e Bujqësisë. Disa […]

Vlahutin përmend për herë parë luftën ndaj kanabisit si kusht për hapjen e negociatave

Vlahutin përmend për herë parë luftën ndaj kanabisit si kusht për hapjen e negociatave

Gjatë hapjes së Shkollës Verore Evropiane, Ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin, e sapo kthyer nga konferenca vjetore e ambasadorëve në Bruksel, shprehu disa vërejtje ndaj qeverisë Rama, në ndryshim nga qëndrimet e mëparshme të saj pro çdo nisme të kryeministrit. Ndoshta për shkak të kuptimit të ngadaltë të realitetit shqiptar nga ana e Brukselit, apo […]

1 2 3 4