Katër skenarët, çfarë do të ndodhë deri më 9 prill

Katër skenarët, çfarë do të ndodhë deri më 9 prill

Opozita ka hyrë sot në ditën e 21-të të protestës dhe bojkotit të Kuvendit. Por, pavarësisht kësaj, ka vetëm disa shenja të vogla për zgjidhjen e shpejtë të situatës. Sot, partitë e opozitës njoftuan se nuk do të regjistrohen në Komisionin Zgjedhor të Zgjedhjeve (KQZ) deri më 9 prill nëse nuk plotësohet kërkesa e tyre […]

Opozita zhvillon seancën e kuvendit në çadrën e protestës

Njësoj si një javë më parë, opozita po e zhvillon dhe këtë të enjte seancën e kuvendit në çadrën e protestës, përpara kryeministrisë. Deputetët e Partisë Demokratike dhe deputetë të tjerë opozitarë po mbajnë fjalimet e tyre përpara qytetarëve. Edi Paloka, kreu i grupit parlamentar të PD, gjatë fjalës së tij akuzoi Kryeministris Rama për […]

Letër e hapur drejtuar Fatos Lubonjës

Letër e hapur drejtuar Fatos Lubonjës

Përsëri, me koherencën logjike që gjithmonë dallon mendimet tuaja, në artikullin tuaj “Si e mbështes protestën?” keni hedhur në letër, në mënyrë  të qartë dhe të lexueshme mendimin tuaj dhe, besoj, të  shumë shqiptarëve të tjerë. Shumë qytetarë e shohin protestën të tërhequr, vijnë  rreth e rrotull “anijes” pa hipur në të dhe pa e shtyrë […]

Dita e tetë e protestës, opozitës i bashkohen minatorët e sipërmarrësit

Dita e tetë e protestës, opozitës i bashkohen minatorët e sipërmarrësit

Kur ka kaluar një javë që deputetë e mbështetës të opozitës po qëndrojnë në çadrën e lirisë, përpara kryeministrisë, minatorë dhe përfaqësues të biznesit i janë bashkuar protestës. Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha se minatorët janë ndër grupet më të shfrytëzuara nga oligarkët që kanë kapur peng ekonominë, e njëkohësisht janë më keqpaguarit […]

I pari që kryen vetëvrasje, fiton

I pari që kryen vetëvrasje, fiton

Pas protestës  të suksesshme të së shtunës, “qytetarët e zemëruar” të Partisë Demokratike vazhdojnë të takohen nën tendë. Disa herë në ditë kreu i PD-së Lulzim Basha shkon të flasë me qytetarët, duke prezantuar grupe të reja që i janë bashkuar protestës dhe sidomos duke konfirmuar kërkesën e pakthyeshme: qeveri teknike për të garantuar zgjedhje […]

Të rinjtë protestojnë me serenata e qirinj

Dhjetra të rinj nga qyteti i Korçës i janë bashkuar protestës së opozitës. Dje në mbrëmje ata protestuan me serenata, përpara kryeministrisë. Po ashtu, të rinjtë, për ta bërë sa më të veçantë protestën e tyre, shkruan me qirinj parullën “Poshtë Edi Rama!” Duke kënduar, të rinjtë i kërkuan Edi Ramës të largohet e të […]

Dita e gjashtë e protestës, PD zhvillon seancën parlamentare në çadër

Dita e gjashtë e protestës, PD zhvillon seancën parlamentare në çadër

Sot, në ditën e gjashtë të protestës, opozita ka vendosur ta zhvillojë seancën parlamentare në çadrën e qëndresës. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ftoi në parlamentin e improvizuar në çadrën përpara kryeministrisë të gjithë deputetët të majtë e të djathtë, me përjashtim të atyre me të shkuar kriminale. Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike do […]

Vettingu, dekriminalizimi dhe një çadër pa flamuj

Vettingu, dekriminalizimi dhe një çadër pa flamuj

Për muaj të tërë, i gjithë debati politik në Shqipëri është vërtitur rreth reformës në drejtësi dhe synimit për të pastruar sistemin gjyqësor nga gjyqtarët e prokurorët e korruptuar. Duke pastruar drejtësinë, më pas do të pastrohej dhe politika. Në fakt ky është një proces “i ftohtë” që nuk ka marrë kurrë parasysh sesi është […]