Të pavërtetat e Kryeministrit Rama në intervistën në Top Story

Të pavërtetat e Kryeministrit Rama në intervistën në Top Story

Dje, Kryeministri Rama dha një intervistë në emisionin Top Story të gazetarit Sokol Balla. Ai foli për një bilanc të qeverisë për vitin 2017. Ai u përgjigjë për temën e drogës, çështjen Tahiri, dhe zgjedhjen e Prokurores së Përgjithshme. Për problemin e kanabizimit të vendit Kryeministri Rama e relativizojë problemin e kanabisit, duke thënë se […]

Basha: Prokurorja e Përgjithshme është investim për pushtetin e një njeriu

Basha: Prokurorja e Përgjithshme është investim për pushtetin e një njeriu

“Thirrja ime në këtë fundvit, ndaj çdo shqiptari dhe shqiptare. Mos t’i mbajë sytë nga aeroporti apo trageti, por nga njëri-tjetri. Të bashkohemi në një aleancë vlerash dhe si çdo shoqëri tjetër europiane”. Kështu  iu drejtua shqiptarëve në këtë fund viti,  Kryetari i PD-së Lulzim Basha në një intervistë për gazetarin Sokol Balla. Gjatë intervistës […]

Basha: Kryeprokuror sot është Rama, do mbyllë dosjet e Tahirit e Dakos – Pikat kryesore të intervistës

Basha: Kryeprokuror sot është Rama, do mbyllë dosjet e Tahirit e Dakos – Pikat kryesore të intervistës

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha bisedoi dje në mbrëmje me gazetarët Blendi Fevziu, Lorenc Vangjeli e Çim Peka, në studion e emisionit Opinion. Biseda u përqëndrua tek zgjedhja e prokurores së përkohshme të përgjithshme dhe veprimet që do të ndërmarrë opozita në të ardhmen. Disa nga deklaratat kryesore të Zotit Basha janë: – Sot […]

Basha: Rama dhunoi Kushtetutën, kjo është anti-reformë

Basha: Rama dhunoi Kushtetutën, kjo është anti-reformë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha denoncoi sërish shkeljen Kushtetutës dhe kapjen e prokurorisë nga Kryeministri Rama. Në një komunikim me gazetarët, një ditë pas zgjedhjes së kryeprokurores së përkohshme dhe protestave të opozitës, Zoti Basha deklaroi: “Ajo çfarë është e rëndë nuk është sjellja e opozitës, por sjellja e Ramës me Kushtetutën. Ka vetëm […]

Basha: Rama po shkel kushtetutën për të fshehur dosjet e Tahirit e Dakos

Basha: Rama po shkel kushtetutën për të fshehur dosjet e Tahirit e Dakos

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha sqaroi sërish sot se zgjedhja e një kryeprokurori të përkohëshem nuk është kushtetuese dhe njoftoi se opozita nuk do ta njohë kryeprokurorin e zgjedhur në këtë mënyrë. Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët, Zoti Basha deklaroi: “Kushtetuta nuk lë asnjë hapësirë për periudhë tranzitore apo prokuror të përkohshëm. Zero mundësi, zero […]

Basha akuzon sërish Ramën: Po pastron paratë e krimit përmes politikës

Basha akuzon sërish Ramën: Po pastron paratë e krimit përmes politikës

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha akuzoi sërish sot Kryeministrin Rama se do të pastrojë paratë e përfituara nga krimi përmes projektit 1 miliardë dollarë investime. Zoti Basha, që një ditë më parë shprehu votën kundër projektbuxhetit 2018 dhe ftoi prokurorinë e insitucionet ndërkombëtare të hetojnë buxhetin dhe planin 1 miliardë dollarë, sot u shpreh: […]

Takimi Basha-Hahn, lufta ndaj krimit e vetmja rrugë drejt integrimit në BE

Takimi Basha-Hahn, lufta ndaj krimit e vetmja rrugë drejt integrimit në BE

Komisioneri Europian për Zgjerim Johannes Hahn zhvilloi mbrëmjen e djeshme një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha për të diskuatuar për në Shqipëri, e veçanërisht për luftën ndaj krimit të organizuar. Biseda u përqëndrua në rastin e përfshirjes së ish-ministrit Tahiri në çështjen Habilaj, të cilët akuzohen për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike. […]

Basha: Sulmi i Ramës ndaj gazetarëve është kriminal

Basha: Sulmi i Ramës ndaj gazetarëve është kriminal

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha e ka quajtur “kriminal” fjalimin e Kryeministrit Rama ditën e djeshme, ku sulmonte median dhe e akuzonte për shkelje të të drejtave të njeriut. “Fjalimi i djeshëm i Ramës kundër gazetarëve është fjalim kriminal. Gazetarët janë ndër njerëzit më të rrezikuar në botë, shënjestër e shpeshtë e krimit dhe […]

1 2 3 25