Basha akuzon sërish Ramën: Po pastron paratë e krimit përmes politikës

Basha akuzon sërish Ramën: Po pastron paratë e krimit përmes politikës

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha akuzoi sërish sot Kryeministrin Rama se do të pastrojë paratë e përfituara nga krimi përmes projektit 1 miliardë dollarë investime. Zoti Basha, që një ditë më parë shprehu votën kundër projektbuxhetit 2018 dhe ftoi prokurorinë e insitucionet ndërkombëtare të hetojnë buxhetin dhe planin 1 miliardë dollarë, sot u shpreh: […]

Takimi Basha-Hahn, lufta ndaj krimit e vetmja rrugë drejt integrimit në BE

Takimi Basha-Hahn, lufta ndaj krimit e vetmja rrugë drejt integrimit në BE

Komisioneri Europian për Zgjerim Johannes Hahn zhvilloi mbrëmjen e djeshme një takim me Kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha për të diskuatuar për në Shqipëri, e veçanërisht për luftën ndaj krimit të organizuar. Biseda u përqëndrua në rastin e përfshirjes së ish-ministrit Tahiri në çështjen Habilaj, të cilët akuzohen për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike. […]

Basha: Sulmi i Ramës ndaj gazetarëve është kriminal

Basha: Sulmi i Ramës ndaj gazetarëve është kriminal

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha e ka quajtur “kriminal” fjalimin e Kryeministrit Rama ditën e djeshme, ku sulmonte median dhe e akuzonte për shkelje të të drejtave të njeriut. “Fjalimi i djeshëm i Ramës kundër gazetarëve është fjalim kriminal. Gazetarët janë ndër njerëzit më të rrezikuar në botë, shënjestër e shpeshtë e krimit dhe […]

Lulzim Basha: Saimir Tahiri nuk do i shpëtojë drejtësisë!

Lulzim Basha: Saimir Tahiri nuk do i shpëtojë drejtësisë!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, pas takimit me ambasadorët Lu dhe Vlahutin, deklaroi se beteja për ta çuar Saimir Tahirin përpara drejtësisë do të vazhdojë. Në një deklaratë për shtyp, Zoti Basha u shpreh: “Saimir Tahiri nuk do i shpëtojë drejtësisë. Pavarësisht mbrojtjes që i bëri dje mazhoranca, faktet që disponon prokuroria dhe partnerët […]

Basha i bën thirrje BE-së dhe SHBA-ve të ndalojnë presionin e qeverisë ndaj Prokurorisë dhe Gjykatës

Basha i bën thirrje BE-së dhe SHBA-ve të ndalojnë presionin e qeverisë ndaj Prokurorisë dhe Gjykatës

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka reaguar menjëherë pas sulmit të Prokurorisë nga Kryeministri Rama. Zoti Basha i ka bërë thirrje BE-së dhe ShBA-ve “të bëjnë presion ndaj kryeministrit dhe shumicës qeverisëse që të ndërpresin menjëherë këtë fushatë kërcënimesh dhe presioni ndaj drejtësisë, e cila ka për qëllim gjunjëzimin e drejtësisë dhe garantimin e pandëshkueshmërisë […]

Fronti opozitar PD-LSI kërkon largimin e Kryeministrit Rama

Fronti opozitar PD-LSI kërkon largimin e Kryeministrit Rama

PD, LSI e parti të tjera opozitare kërkojnë së bashku largimin e Kryeminsitrit Rama për shkak të rritjes së kriminalitetit dhe kapjes së shtetit nga bandat e narkotrafikut. Deklarata e përbashkët e Kryetari të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe kryetarja e LSI Monika Kryemadhi erdhi pas mbledhjes urgjente të tryezës opozitare,  pas ngjarjeve të ditëve […]

Basha kërkon arrestimin e Saimir Tahirit

Basha kërkon arrestimin e Saimir Tahirit

Kreu demokrat Lulzim Basha kërkoi sot arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri për përfshirje në trafikun e drogës Shqipëri-Itali. Gjatë një dalje për shtyp, Zoti Basha u shpreh se “Kryeministri Rama ka refuzuar të ndërmarrë hetime, por e ka mbrojtur [Saimir Tahirin]. Në mandatin e tij të ri e ka emëruar si koordinator të PS […]

Basha akuzon Ramën për lidhje me krimin e organizuar

Basha akuzon Ramën për lidhje me krimin e organizuar

Menjëherë pas përplasjes në Kuvend, Kryetari i PD-së Lulzim Basha akuzoi Kryeministrin Rama se është i lidhur personalisht me krimin e organizuar, e për këtë arsye po fut në kolaps kuvendin: “Sot, Gramoz Ruçi me urdhër të Ramës ka futur në kolaps kuvendin duke shkelur rregulloren. E ka bërë me synim që mos ketë debat […]

Përjashtohet nga kuvendi kreu i PD-së Lulzim Basha

Përjashtohet nga kuvendi kreu i PD-së Lulzim Basha

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi përjashtoi sot Lulzim Bashën, kreun e opozitës, nga seanca parlamentare për sjellje të pahijshme dhe pengim të punës së kuvendit. Deputetët e PD-së dhe Zoti Basha bllokuan foltoren e kuvendit pasi maxhoranca votoi për të shtyrë diskutimin për çështjen e propozuar nga opozita: përbërjen e Komisionit të Reformës Zgjedhore. Zoti […]

1 2 3 25