Ambasadorja e Shqipërisë në BE e sigurtë për hapjen e negociatave në 2018-ën

Ambasadorja e Shqipërisë në BE e sigurtë për hapjen e negociatave në 2018-ën

Suela Janina, ambasadorja e Shqipërisë në BE, deklaroi dje se Bashkimi Evropian me shumë gjasa do të hapë negociatat për anëtarësim me Shqipërinë, në vitin 2018. E ftuar në emisionin Debati në Channel One, Zonja Janina u shpreh “shumë entuziaste dhe besimplot” se shtetet e BE-së e mbështesin hapjen e negociatave me Shqipërinë: “Nga të […]

Eurodeputeti Fleckenstein sqaron: Plotësoni pesë kushtet, më pas hapen negociatat me BE

Eurodeputeti Fleckenstein sqaron: Plotësoni pesë kushtet, më pas hapen negociatat me BE

Eurodeputeti Knut Fleckestein rikujtoi sërish sot qeverisë Rama se zbatimi i plotë i reformave dhe plotësimi i pesë kushteve, përfshi luftën ndaj krimit dhe kanabisit, janë thelbësore për çeljen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Në përfundim të vizitës dy ditore, Eurodeputeti sqaroi se BE nuk i ka vënë asnjë kusht shtesë Shqipërisë, përveç […]

Komisioneri Hahn: Zgjedhjet, lufta ndaj drogës dhe Vetingu, kushtet për hapjen e bisedimeve me BE

Komisioneri Hahn: Zgjedhjet, lufta ndaj drogës dhe Vetingu, kushtet për hapjen e bisedimeve me BE

Komisioneri i BE-së për zgjerimin Johannes Hahn  deklaroi sot se plotësimi i tre kushteve: zhvillimi i zgjedhjeve të lira, lufta kundër drogës dhe nisja e procesit të Vetingut mund të hapë së shpejti bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Sipas OraNews, në një takim me korrespondetët e Ballkanit në Bruksel, Zoti Hahn ka deklaruar: […]