Orët e fundit të koalicionit

Orët e fundit të koalicionit

Protesta e zgjatur e opozitës duket se ka shkaktuar ngërçin e parë institucional dhe krizën politike brenda mazhorancës, kjo ka lidhje me limitet e regjistrimit të koalicioneve në KQZ. Data 19 Prill ishte dhe afati i fundit për regjistrimin e koalicioneve dhe në rastin konkret atij mes PS dhe LSI. Të dyja partitë kanë rënë dakort […]

A e vështirësoi Gabriel, negocimin në Tiranë?

A e vështirësoi Gabriel, negocimin në Tiranë?

E ka lënë mënjanë diplomacinë dhe ka folur me tone të ashpra kryediplomati gjerman në Tiranë. Sigmar Gabriel, që mban njëkohësisht postin e zëvendëskancelarit dhe që njihet edhe si një ndër figurat kryesore të Partisë Socialdemokrate ka bërë disa deklarata të paralajmëruara edhe më herët nga disa gazetarë, por që në Tiranë kanë sjellë një […]

BE e pafuqishme vështron teksa Ballkani zhytet në krizë

BE e pafuqishme vështron teksa Ballkani zhytet në krizë

Teksa po bie pre e forcave të brendshme shkatërruese si Brexit apo rritja e nacionalizmit, Bashkimi Evropian po vazhdon të humbasë dhe kontrollin mbi situatën politike në Ballkan, me pasoja të rënda. Vizitat e njëpasnjëshme të përfaqësueses së Be-së Federica Mogherini, Komisionerit Johannes Hahn dhe Presidentit të BE-së Donald Tusk nuk arritën të bindin presidentin […]

Meta fton Kryeministrin të jetë më tolerant ndaj opozitës

Meta fton Kryeministrin të jetë më tolerant ndaj opozitës

Kryetari i LSI-së Ilir Meta, gjatë një takimi me strukturat drejtuese të partisë, e ftoi Kryeminsitrin Rama të jetë më tolerant kundrejt kërkesave të opozitës. “Sot, më shqiptar është më toleranti, dhe ai që është më tolerant është më i fortë”. Ai e këshilloi Zotin Rama të ftojë realisht opozitën në dialog dhe jo vetëm […]

Presidenti Nishani: Nuk do ta dekretoj Nenin 449, duhet luftuar krimi – Pikat kryesore të intervistës

Presidenti Nishani: Nuk do ta dekretoj Nenin 449, duhet luftuar krimi – Pikat kryesore të intervistës

Presidenti Bujar Nishani bisedoi dje në mbrëmje me Zotin Dritan Hila në televizionin OraNews. Biseda u fokusua tek kriza aktuale politike, zgjedhjet e qershorit dhe zgjedhja e presidentit të ri. Gjatë intervistës, Zoti Nishani shprehu gatishmërinë e tij për të rikandiduar për postin e presidentit, nëse do të ketë mbështetjen e nevojshme. Zoti Nishani i […]

Orët e fundit të krizës politike

Orët e fundit të krizës politike

Tërmeti i fortë që “shkundi” Shqipërinë pasditen e së shtunës mbetet dhe lajmi kryesor i ditës që pritej të sillte të reja për zgjidhjen e krizës politike. As deklaratat e Ramës në Shkodër, as ato të Bashës në çadrën e protestës nuk arritën t’i japin përgjigje pyetjes se nëse do të ketë zgjedhje në qershor […]

Hakmarrja e Metës!

Hakmarrja e Metës!

E mbani mend Ilir Metën në Prill 2008? Me mëngët e përveshura dhe me llërët e nxira nga shiringat e serumit. Me mjekrën e parruar, ngujuar brenda sallës së Parlamentit në një grevë të gjatë urie? I vetëm, me disa parti të vogla kundër kurthit që i kishin ngritur dy të mëdhenjtë, PS dhe PD. […]

Kriza “e sajuar” dhe rrethet vicioze të mosbesimit

Kriza “e sajuar” dhe rrethet vicioze të mosbesimit

Refreni i Kryeministrit Rama në drejtim të qytetarëve dhe trupit diplomatik është që Partia Demokratike po strehohet në çadër për të shmangur vetingun, me justifikimin e një krize politike, ekonomike dhe morale që në të vërtet nuk ekziston. Strategjia e përdorur nga Rama është teknikë e vjetër komuniste, sipas së cilës në vendet komuniste kriminaliteti […]