Frankfurter Allgemeine Zeitung: mungesa e ligjit dhe kapja e institucioneve nga krimi pengojnë futjen e Shqipërisë në BE

Frankfurter Allgemeine Zeitung: mungesa e ligjit dhe kapja e institucioneve nga krimi pengojnë futjen e Shqipërisë në BE

Në mars bëhen tre vjet që Shqipëria është kandidate për anëtare e BE, por hapja e negociatave shkon vetëm duke u shtyrë. Një ndër problemet kryesore janë mungesa e shtetit ligjor dhe kapja e institucioneve nga krimi i organizuar. Problem është edhe korrupsioni në gjyqësor. Në Shqipëri, gjyqtarët dhe prokurorët janë të detyruar të bëjnë publike […]

Si t’i përgjigjesh “fabrikimeve” të medias — një shembull nga Serbia

Si t’i përgjigjesh “fabrikimeve” të medias — një shembull nga Serbia

Pretendime të Pavërteta për Korrupsion në Delegacionin e BE-së në Serbi Në një intervistë për gazetën kroate Jutarnji Vijesti, Romana Vlahutin ka akuzuar median shqiptare për shpërndarje të “lajmeve të rreme” dhe “fabrikimeve” në lidhje me blerjen e dyshimtë të rezidencës zyrtare të Ambasadorit të BE-së në Tiranë. Në vend të paraqitjes së një relacioni […]

Ambasadorja Vlahutin akuzon median e pavarur për “fake news”

Ambasadorja Vlahutin akuzon median e pavarur për “fake news”

Në një intervistë publikuar tre ditë më parë në gazetën kroate Jutarnji Vijsti, ambasadorja e BE-së në Shqipëri Romana Vlahutin foli për ato që ajo i quan “fake news”, ose shqip “lajme të rreme”. Ambasadorja Vlahutin, që zakonisht i përgjigjet akuzave në media nëpërmjet zëdhënëses së BE-së Maja Kocijančič, i ka dhënë një intervistë të […]

Qendra Evropiane për Median e Lirë mbështet regjisorin Rama të paditur nga biznesi i ndërtimit

Qendra Evropiane për Median e Lirë mbështet regjisorin Rama të paditur nga biznesi i ndërtimit

Shembull i fundit i persekutimit të medias në Shqipëri, është rasti kur Artan Rama është paditur për artikullin e tij të shkruar në profilin e programit të tij Publicus në Facebook-ut.  Dëmshpërblimi që i kërkohet arrin vlerën e 110 mijë eurove. Në 17 nëntor 2016, aksionerët e kompanisë së ndërtimit Edil Al-It sh. p. k, […]

Korrupsioni i PPP-ve në Amerikën Latine dhe një mësim për Shqipërinë

Korrupsioni i PPP-ve në Amerikën Latine dhe një mësim për Shqipërinë

Partneritetet Publike-Private, zgjedhja e preferuar e Qeverisë Rama për çdo investim, është përdorur dhe në shtete të tjera, por ashtu siç e kemi shpjeguar, është një metodë e cila krijon hapësira për korrupsion. Një shembull për këtë është afera korruptive në Brazil, Peru e vende të tjera të Amerikës së Jugut, zbuluar në vitin 2016. […]

Investitorët e huaj, Shqipëria e papërshtatshme për biznes, ka korrupsion – Pikat kryesore të vrojtimit

Investitorët e huaj, Shqipëria e papërshtatshme për biznes, ka korrupsion – Pikat kryesore të vrojtimit

72 për qind investitorëve të huaj mendojnë se korrupsioni është problemi kryesor në Shqipëri e 64 për qind e tyre e cilësojnë vendin të papërshtatshëm për të bërë biznes. Këto janë përfundimet kryesore të sondazhit të realizuar nga Shoqata e Investitorëve të Huaj në Shqipëri (FIAA). Në Indeksin e Mjedisit të Biznesit janë intervistuar 70 […]

Plani i Tiranës: bastisja finale e qytetit në favor të oligarkëve dhe pushtetit Rama-Veliaj

Bashkia e Tiranës po pregatitet të miratojë Masterplanin Tirana 2030. Johannes Estrada analizon përmbajtjen e planit, interesat ekonomike dhe politike të tij, dështimin e arkitektit Stefano Boeri si dhe pasojat me të cilat do përballen qytetarët e Tiranës.

Plani i Tiranës: bastisja finale e qytetit në favor të oligarkëve dhe pushtetit Rama-Veliaj

Bashkia e Tiranës kreu të hënën dy “dëgjesa publike”, me këshilltarët bashkiakë dhe me qytetarët, për planin e ri urbanistik, i cili është lënë të miratohet më datën 29 dhjetor. Mund të thuhet pa mëdyshje se plani i ri synon betonizimin e plotë dhe përfundimtar të Tiranës duke përmbushur shijet personale të Kryeministrit Rama. Plani […]

Ambasadori i OSBE-së: Institucionet që luftojnë korrupsionin janë nën presionin politik

Ambasadori i OSBE-së: Institucionet që luftojnë korrupsionin janë nën presionin politik

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë Bernd Borchardt e cilësoi korrupsionin një plagë  të kudogjendur të shoqërisë shqiptare. Duke folur në një forum organizuar për Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit Zoti Borchardt, ndër të tjera, tha: Qeveria e Shqipërisë ka bërë përpjekje për të adresuar çështjet e korrupsionit, por duhet bërë më shumë – korrupsioni mbetet problem […]

Ambasadori Lu: Gjykatat që liruan Lulzim Berishën janë të korruptuara

Ambasadori Lu: Gjykatat që liruan Lulzim Berishën janë të korruptuara

Ambasadori amerikan Donald Lu e cilësoi lirimin e Lulzim Berishës, kreu të bandës së Durrësit, si verpim të papranueshëm të gjykatave të korruptuara. Gjatë një aktiviteti për ditën ndërkombëtare kundër korrupsionit, ambasadori Lu deklaroi: “Lirimi i Lulzim Berishës është bërë për shkaqe të panjohura. Dua t’ju them gjykatave të korruptuara se ky vendim është i […]

1 2 3 22