Orët e fundit të koalicionit

Orët e fundit të koalicionit

Protesta e zgjatur e opozitës duket se ka shkaktuar ngërçin e parë institucional dhe krizën politike brenda mazhorancës, kjo ka lidhje me limitet e regjistrimit të koalicioneve në KQZ. Data 19 Prill ishte dhe afati i fundit për regjistrimin e koalicioneve dhe në rastin konkret atij mes PS dhe LSI. Të dyja partitë kanë rënë dakort […]

Lubonja: Çadra nuk ka mbështetjen popullore dhe ndërkombëtare

Lubonja: Çadra nuk ka mbështetjen popullore dhe ndërkombëtare

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në studion e emisionit Opinion në televizionin News24 u shpreh se “ndonëse çadra ka të drejtë për kërkesat e veta ajo nuk ka mbështetjen popullore dhe ndërkombëtare”. Më tej, Lubonja foli për temat e rëndësishme të ditës si deklaratat e Ministrit gjeman Gabriel, koalicioni PS-LSI dhe çfarë pritet të bëjë […]

Kriza politike – Çfarë po ndodh?

Kriza politike –  Çfarë po ndodh?

Që prej 18 shkurtit, Partia Demokratike dhe aleatët e saj po protestojnë kundër qeverisjes së Kryeministrit Rama dhe kërkojnë formimin e qeverisë teknike, si e vetmja mundësi për të siguruar zgjedhje të lira e të ndershme. Opozita nuk ka marrë pjesë në seancat parlamentare dhe nuk është regjistruar për të marrë pjesë në zgjedhjet e […]

Katër skenarët, çfarë do të ndodhë deri më 9 prill

Katër skenarët, çfarë do të ndodhë deri më 9 prill

Opozita ka hyrë sot në ditën e 21-të të protestës dhe bojkotit të Kuvendit. Por, pavarësisht kësaj, ka vetëm disa shenja të vogla për zgjidhjen e shpejtë të situatës. Sot, partitë e opozitës njoftuan se nuk do të regjistrohen në Komisionin Zgjedhor të Zgjedhjeve (KQZ) deri më 9 prill nëse nuk plotësohet kërkesa e tyre […]

Meta: Asnjë ambasador nuk zëvendëson institucionet e Shqipërisë – Pikat kryesore të intervistës

Meta: Asnjë ambasador nuk zëvendëson institucionet e Shqipërisë – Pikat kryesore të intervistës

Kreu i Kuvendit dhe i LSI Ilir Meta bisedoi dje në mbrëmje me gazetarin Sokol Balla në emisionin Top Story. Në qendër të intervistës ishte konflikti mes ambasadorit amerikan Donald Lu dhe Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, mbledhjen e Këshillit të Sigurisë dhe vazhdimin e koalicionit me PS. Deklaratat kryesore të Zotit Meta ishin: Për […]

Ilir Meta refuzon të flasë për shkarkimin e Ylli Manjanit

Ilir Meta refuzon të flasë për shkarkimin e Ylli Manjanit

Kreu i Kuvendit dhe LSI-së Ilir Meta refuzoi sot të komentojë shkarkimin e ish-ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani. Gjatë një konference për shtyp, Zoti Meta, pyetjes së gazetarës për shkarkimin e Zotit Manjani, iu pëgjigj: Ka folur dje Erisa Xhixho dhe kryetari i grupit parlamentar të LSI-së Luan Rama për këtë gjë. Ka çështje shumë […]