Eurodeputeti Fleckenstein: Shumica absolute e socialistëve nuk është rrezik për demokracinë

Eurodeputeti Fleckenstein: Shumica absolute e socialistëve nuk është rrezik për demokracinë

Në përgjigje të publikimit të raportit të zgjedhjeve nga ministrat teknikë, eurodeputeti Knut Fleckenstein deklaroi se do të jetë raporti final i OSBE-ODHIR ai që do të ndikojë në vlerësimin e ndërkombëtarëve për zgjedhjet: “Raporti i ministrave teknikë nuk do të ketë domosdoshmërisht ndikim negative në integrimin e vendit. Më e rëndësishme është nëse OSBE-ODIHR […]

OSBE: Zgjedhjet probleme me shit-blerjen e votës – Pikat kryesore të raportit

OSBE: Zgjedhjet probleme me shit-blerjen e votës – Pikat kryesore të raportit

Në ndryshim me deklaratat e Ambasadës Amerikane dhe zyrtarëve të BE-së, Raporti i Përfundimeve Paraprake të Misionit Vëzhgues të Zgjedhjeve të OSBE-ODHIR në Shqipëri janë shumë më kritikë lidhur me procesin zgjedhor të 25 qershorit. Raporti i Misionit nxjerr në pah probleme në administrimin e zgjedhjeve, si dhe probleme me zbatimin e ligjit. Disa prej problemeve […]

Çfarë ndodhi më 25 qershor?

Çfarë ndodhi më 25 qershor?

Më 25 qershor në Shqipëri u zhvilluan zgjedhjet e përgjithshme. Në këto zgjedhje sipas KQZ, votuan 1, 544,478 qytetarë ose 46,65 për qind e popullsisë votuesve. Krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013, ku votuan 1,724,779 qytetarë, më 25 qershor votuan 180,301 qytetarë më pak. Kjo pjesëmarrje është më e ulta në zgjedhjet e viteve të […]

LSI kundër Tahirit – Akuza dhe kundërakuza

LSI kundër Tahirit – Akuza dhe kundërakuza

Denoncimi i Lëvizjes Socialiste për Intregrim se në Vorë, mbështetës të PS-së, në bashkëpunim me ish-ministrin Tahiri, po shpërndajnë para në këmbim të votës, ka shkaktuar reagime e kundërreagime nga vetë Zoti Tahiri dhe nënkryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi. Denoncimi i LSI Eriona Bixha, kandidatja për deputete e LSI në qarkun Tiranë, në një konferencë […]

Dita e zgjedhjeve, KQV-të ende të paplota, KQZ apel partive

Dita e zgjedhjeve, KQV-të ende të paplota, KQZ apel partive

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka kërkuar sërish partive politike që të emërojnë anëtarët e Komisioneve të Qendrave të Votimit. Drejtues të KQZ-së bëjën të ditur se janë ende 21 KZAZ ku ende mungojnë përfaqësuesit e partive, kryesisht në Shkodër, Lezhë, Elbasan, Tiranë, Durrës, Fier e Korçë. Kur kanë mbetur vetëm dy ditë nga dita […]

Një fjalor për fushatën elektorale

Një fjalor për fushatën elektorale

Kjo fushatë elektorale, përveç mungesës së programeve, ideve e debateve mes kandidatëve për kryeministër dhe deputetë, ka zbuluar përpara votuesve shqiptarë “fjalorin” dhe “imagjinatën” e pasur të liderëve politikë. Gjuha gjithnjë e më banale që po përdoret,  veçanërisht muajin e fundit, dhe metaforat, krahasimet e nofkat duket se janë kthyer në argëtim për qytetarët, që […]

Sondazhi gjerman sjell lajme të këqija për PS

Sondazhi gjerman sjell lajme të këqija për PS

Një sondazh i zhvilluar me 996 votues shqiptarë, mes datave 15-18 qershor, nga kompania gjermane e hulumtimit të tregut GfK tregon se një numër i madh votuesish, prej 20.3 për qind, akoma nuk kanë vendosur se për kë do të votojnë më 25 qershor. Sipas sondazhit, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste janë shumë pranë njëra tjetrës […]

1 2 3 7