Në prag të vitit të shkollor, nxënësit e “Fan Nolit” transferohen pa u lajmëruar

Në prag të vitit të shkollor, nxënësit e “Fan Nolit” transferohen pa u lajmëruar

Prindërit e nxënësve të Shkollës 9-vjeçare “Fan Noli”, në Tiranë janë ankuar pranë Ministrisë së Arsimit dhe Bashkisë Tiranë për transferimin e fëmijëve në një shkollë tjetër ku do të bëhet mësimi me dy turne. Me anë të një letër ankese, prindërit e nxënësve të klasave fillore, e dytë, e tretë dhe e katërt, shprehen […]

Të gjitha ndërtimet e larta që Erion Veliaj ka planifikuar në qendër të Tiranës

Të gjitha ndërtimet e larta që Erion Veliaj ka planifikuar në qendër të Tiranës

Gjatë fushatës elektorale të vitin 2015, Kryebashkiaku Erion Veliaj premtoi se nuk do të jepte leje ndërtimi klienteliste, por dy vjet më vonë duket se biznesi i ndërtimit po lulëzon me ndihmën e Veliajt, ashtu siç ka ndodhur dhe me parë me paraardhësit e tij. Një numër rekord ndërtesash të reja janë planifikuar të ndërtohen […]

Veliaj do të ndërtojë hotel në Parkun e Liqenit

Veliaj do të ndërtojë hotel në Parkun e Liqenit

Më 4 qershor, 2017, Kryeministri Edi Rama dhe Kryebashkiaku Erion Veliaj inaguruan fazën e parë të rehabilitimit të Parkut Olimpik pranë Liqenit Artificial të Tiranës. Në fjalën e tij, Kryeministri Rama lajmëroi se në fazën e dytë të projekti, “një pishinë olimpike, fusha basketbolli, volejbolli dhe tenisi” do të ndërtohen. Por në 10 prill 2017, […]

Kush do të paguajë për mbetjet e Tiranës? – Exit shpjegon

Kush do të paguajë për mbetjet e Tiranës? – Exit shpjegon

Një ditë më parë, Ministria e Mjedisit shpalli kompaninë guackë Integrated Energy B.V, kompania e vetme e cila bëri ofertë të pakërkuar, fituese të koncesionit 30 vjeçar për ndërtimin dhe përdorimin e impiantit të djegjes së plehrave në Tiranë, përfshirë dhe ndërtimin dhe menaxhimin e një landfilli të ri dhe një impianti për filtrimin e […]

Alastair Campbell: Sheshi Skënderbej ka më shumë “jetë” se sheshi Trafalgar

Alastair Campbell: Sheshi Skënderbej ka më shumë “jetë” se sheshi Trafalgar

Alastair Campbell, ish-këshilltari për propagandën i ish-kryeministrit britanik Tony Blair, organizoi pak javë më parë një takim mes miqsh në Amsterdam, ku mori pjesë Tony Blair, kryeministri Rama dhe Devis McShane, ish-ministri tashmë i diskredituar britanik. Nga ky takim duket se papritmas u frymëzuan për t’i thurur lavde Kryeministrit Rama, në disa media evropiane. Megjithatë, duket se […]

Rama në Tiranë, banorët ankohen për papunësinë dhe punët e kryebashkiakut

Rama në Tiranë, banorët ankohen për papunësinë dhe punët e kryebashkiakut

Papunësia është problemi kryesor i banorëve të qarkut Tiranë. Sipas raportit të Kryeministrit Rama për 248 dëgjesat me qytetarët e Tiranës, papunësia është ngritur si shqetësim të paktën 317 herë. Kryeministri Rama shkruan se në 39 njësitë administrative të qarkut Tiranë, përfshirë dhe Kavajën, Kamzën, Vorën e Rrogozhinën, në dëgjesat kryesuar nga Saimir Tahiri e […]

Më shumë se gjysma e buxhetit të Tiranës vjen nga kompanitë e ndërtimit

Më shumë se gjysma e buxhetit të Tiranës vjen nga kompanitë e ndërtimit

Të dhënat e fundit të publikuara nga revista Monitor, që citojnë portalin Financa Vendore, tregojnë varësinë në rritje të buxhetit të Bashkisë Tiranë nga industria e ndërtimit. Dyfishimi i taksës së infrastrukturës nga 4 në 8 për qind, si dhe një rritje e madhe e lejeve të ndërtimit të dhëna nga bashkia kanë çuar në […]

Qytetarët kërkesë Prefektit për të kthyer vendimin për rritjen e çmimit të ujit

Qytetarët kërkesë Prefektit për të kthyer vendimin për rritjen e çmimit të ujit

Një grup qytetarësh të Tiranës i kanë kërkuar Prefektit Admir Abrija të konsiderojë të pavlefshëm vendimet e marra nga Këshilli Bashkiak Tiranë në mbledhjen e 26 korrikut. Dy prej vendimeve më të rëndësishme të cilat dhe qytetarët kundërshtojnë janë rritja e çmimit të ujit të pijshëm dhe dhënien me PPP të ndërtimit të shkollave në […]

Tirana, qyteti i një mijë kopjimeve

Tirana, qyteti i një mijë kopjimeve

Qytetarët mund të kenë vënë re se në faqen e tij ne Facebook, perveç postimeve pothuajse te përditshme të të tij rrethuar me fëmijë të mitur, kryebashkiaku Erion Veliaj po përdor, gjithnjë e më tepër, pamje nga vende të ndryshme të botës duke i shitur si pamje të Tiranës, tashmë të kuruar prej tij. Për shembull, një […]

1 2 3 15