Rama e dyfishon faturën 13 milionë euro të Strasburgut

Rama e dyfishon faturën 13 milionë euro të Strasburgut

“Do ta bëja [shkatërrimin] një mijë herë, nëse do t’i kthehesha një mijë herë”. Ky është qëndrimi i Kryeministrit Rama në përgjigje të vendimit të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) në Strasburg—sipas të cilit qeveria shqiptare duhet t’i paguajë 13 milionë euro dëmshpërblim pronarëve të kompleksit Jon në Vlorë, që u shkatërrua […]

Rama njofton ndërtimin e aeroportit të Vlorës pa tender

Rama njofton ndërtimin e aeroportit të Vlorës pa tender

Kryeministri Rama njoftoi sot, përmes një postimi në Facebook, se qeveria mori një “kërksesë zyrtare” për ndërtimin e aeroportit të Vlorës. Kryeministri gjithashtu njoftoi se punimet do të fillojë në qershor të këtij viti. Sipas OraNews, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjetikës konfirmoi sot se “oferta është paraqitur nga një konsorcium i tre kompanive ndër më […]

Rama: Rreziku për mosintegrim në BE vjen nga opozita

Rama: Rreziku për mosintegrim në BE vjen nga opozita

Kryeministri Rama bisedoi dje me gazetaren Ilva Tare në emisionin Tonight. Biseda u fokusua tek çështjet kryesore të ditëve të fundit: vendimi i Gjykatës së Strasburgut për prishjen e kompleksit Jon në Vlorë, hapja e negociatave me BE-në dhe protesta e opozitës. Zoti Rama fajësoi opozitën se po pengon procesin e integrimit të vendit në […]

Politika kriminale e Edi Ramës: Vilma Nushit i fal miliona euro, të sëmurës me kancer i thotë nuk kemi para për ilaçe

Politika kriminale e Edi Ramës: Vilma Nushit i fal miliona euro, të sëmurës me kancer i thotë nuk kemi para për ilaçe

Dy ditë më parë në Rrëshen, një grua që vuan nga kanceri akuzoi Kryeministrin Rama për mungesën e ilaçeve jetike për kancerin në spitale: Kam 26 vjet mesuese, jam diagnostikuar me kancer të gjirit dhe gjatë kësaj periudhe kam kaluar disa faza, vazhdoj kurën me herceptinë, duhet ta beja 18 herë, cdo 21 ditë, nga […]

100 ditët e mosqeverisjes së Ramës

100 ditët e mosqeverisjes së Ramës

Si po qeveris Rama? Kjo pyetje që më drejtoi disa ditë më parë një njeri i rëndësishëm i biznesit nga Kosova më bëri të reflektoj për t’i shpjeguar më mirë përgjigjen time. Rama nuk po qeveris fare! Kur them “nuk qeveris” nuk e kam fjalën që Rama dhe ekipi i tij nuk shkojnë në zyrë; […]

Kryeministri Rama gjen fajtorët për rritjen e taksave dhe moshapjen e negociatave

Kryeministri Rama gjen fajtorët për rritjen e taksave dhe moshapjen e negociatave

Kryeministri Rama gjatë fjalës së sotme në Asamblenë Kombëtare të PS, ka gjetur dy “fajtorët” për dy prej çështjeve kryesore të vendit: rritjen e taksave dhe vonimin e hapjes së negociatave me BE-në. Si rrallë herë, Edi Rama duket se sulmoi sot hapur veçanërisht Kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, që ishte i pranishëm dhe në […]

Qendra e dështuar për Hapje dhe Dialog kalon nën varësinë e Agjencisë për Bashkëqeverisje

Qendra e dështuar për Hapje dhe Dialog kalon nën varësinë e Agjencisë për Bashkëqeverisje

Në përgjigje të disa kërkesave për informacion nga Exit, Kryeministria ka terguar strukturën organizative të Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje (ADB), e cila ka misionin e mëposhtëm: “sigurimin e drejtpërdrejtë të shërbimeve publike, për të garantuar bashkëqeverisje gjithpërfshirëse në politikë dhe vendimmarrje, nëpërmjet ndërveprimit në platformën elektronike “Me ju, për Shqipërinë që ne duam” të […]

Të pavërtetat e Kryeministrit Rama në intervistën në Top Story

Të pavërtetat e Kryeministrit Rama në intervistën në Top Story

Dje, Kryeministri Rama dha një intervistë në emisionin Top Story të gazetarit Sokol Balla. Ai foli për një bilanc të qeverisë për vitin 2017. Ai u përgjigjë për temën e drogës, çështjen Tahiri, dhe zgjedhjen e Prokurores së Përgjithshme. Për problemin e kanabizimit të vendit Kryeministri Rama e relativizojë problemin e kanabisit, duke thënë se […]

1 2 3 42