Skandali i korrupsionit të EULEX dhe një mësim për reformën në drejtësi në Shqipëri

Skandali i korrupsionit të EULEX dhe një mësim për reformën në drejtësi në Shqipëri

Në vitin 2014, media britanike The Guardian zbuloi “krizën më të keqe të politikës së jashtme të BE-së” të viteve të fundit: mbulimin e një skandali masiv korrupsioni të EULEX-it, misionit të ndihmës ndaj institucioneve kosovare për vendosjen e shtetit të së drejtës në Kosovë, i cili ka kushtuar më shumë se 1 miliardë euro që kur […]

Vlorë, policia nis sekuestrimin e pronave të vëllezërve Habilaj

Policia ka nisur sot sekuestrimin e pronave të vëllezërve Habilaj në Vlorë. Me kërkesë të Prokurorisë dhe Drejtorisë së Pastrimit të Parave, deri më tani janë sekuestruar 3 apartamente banimi dhe tre njësi shërbimi, të gjitha në Vlorë. Policia njoftoi se po vijon puna për evidentimin dhe më pas sekuestrimin e të tjera pronave të […]

Kur ligji troket në derë në mes të natës — Zagani përballë Tahirit

Kur ligji troket në derë në mes të natës — Zagani përballë Tahirit

Dritan Zagani është një zyrtar policie, i lindur në Shkodër, ai është në detyrë si shef i njesisë antidrogë në Komisariatin e Policisë së Fierit—një detyrë e parehatshme dhe e rrezikshme, mes informatorëve me pagesë dhe të dyshuarve për bashkëpunim të fshehtë me “armikun”, me një rrogë në kufi të mbijetesës dhe me shumë “tundime”. […]

Gjashtë manipulimet e Ramës, zbërthimi germë për germë i shpjegimit pse shpëtoi Tahirin

Gjashtë manipulimet e Ramës, zbërthimi germë për germë i shpjegimit pse shpëtoi Tahirin

Duke lënë mënjanë gjithë breshërinë e ofendimeve dhe tentativën për intimidim të Edi Ramës ndaj gazetarëve, le të zbërthejmë fjalë për fjalë, me një analizë të thjeshtë teksti se çfarë tha dje para shqiptarëve për Saimir Tahirin, kryeministri i vendit. MANIPULIM 1- Tha Rama: ”Ju akoma s’keni marrë vesh që së pari imuniteti i deputetit […]

Rasti Tahiri si manipulim i organizuar i opinionit publik

Rasti Tahiri si manipulim i organizuar i opinionit publik

Duket se çdo çështje me interes publik, tashmë, nuk kanalizohet më në institucionet përkatese, por përkundrazi, i serviret opinionit të painformuar publik për gjykim. Ky model është shndërruar në një formulë standarde të qeverisë , e cila për këtë qëllim përdor shumicën  e mediave, për të injektuar e zyrtarizuar versionin e saj të ngjarjeve apo […]

Saimir Tahiri: Prokuroria e Katanias nuk ka asnjë hetim për mua

Saimir Tahiri: Prokuroria e Katanias nuk ka asnjë hetim për mua

Ish-ministri Tahiri, një ditë përapa votimit në Kuvend për arrestimin e tij, deklaroi edhe njëherë se akuzat e prokurorisë ndaj tij, për përfshirje në trafik ndërkombëtar droge me vëllezërit Habilaj, nuk janë të vërteta. Zoti Tahiri akuzoi Prokurorinë se po urdhërohet nga politika, më saktë nga partitë opozitare PD e LSI. Po ashtu, Zoti Tahiri […]

Raportet e Komisionit të mandateve, PD e LSI pro arrestimin, PS kundër

Raportet e Komisionit të mandateve, PD e LSI pro arrestimin, PS kundër

Anëtarët e Komisionit parlametnar të Mandateve kanë mbajtur qëndrime të ndryshme lidhur me kërkesën e prokurorisë për arrestimin, kufizimin e lirisë dhe kontrollit të pasurive të ish-ministrit Tahiri. Deputetët e PD janë pro arrestimit dhe hetimit të plotë të ish-ministrit Tahiri, ndërsa deputetët e PS kërkojnë vetëm kontroll pasurie e kufizim lëvizjeje por janë kundër […]

Njeriu i ri i tranzicionit

Njeriu i ri i tranzicionit

Një grup qytetarësh mjaftueshëm të ushqyer treguan publikisht solidaritetin e tyre me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke pritur për orë të tëra para shtëpisë së tij dhe përpara ndërtesës së Kuvendit e duke bërtitur e brohoritur të entuziazmuar sa herë që ai shfaqej para tyre. Fakti se prokuroria ka kërkuar arrestimin e tij për trafik […]

Rasti Tahiri do jetë hera e dytë që Kuvendi rrëzon prokurorinë – lista e 26 deputetëve të hetuar në vite

Rasti Tahiri do jetë hera e dytë që Kuvendi rrëzon prokurorinë – lista e 26 deputetëve të hetuar në vite

(Exit.al) — Ditën e mërkurë, Kuvendi do të votojë për kërkesën e prokurorisë për lejimin e arrestimit, kufizimit të lirisë dhe kontrollit të pasurive të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, i akuzuar për veprat penale të “trafikut të lëndëve narkotike”, kryer në bashkëpunim me grup të strukturuar kriminal dhe “korrupsionit pasiv të zyrtarë të lartë shtetërore […]

Në Shqipëri policia bashkëpunon me krimin — Intervista e Dritan Zaganit për median italiane

Në Shqipëri policia bashkëpunon me krimin — Intervista e Dritan Zaganit për median italiane

Dritan Zagani, ish-oficeri i policisë kufitare të Vlorës, i cili ka denoncuar aktivitetin kriminal të vëllezërve Habilaj dhe lidhjet e Saimir Tahirit me ta që në vitin 2015, ka dhënë një intervistë për gazetë italiane (e para që bëri publike përgjimet e Dosjes Habilaj) Meridionews. Më poshtë, gjeni intervistën e plotë: E mërkura për Shqipërinë […]

1 2 3