Rama e dyfishon faturën 13 milionë euro të Strasburgut

Rama e dyfishon faturën 13 milionë euro të Strasburgut

“Do ta bëja [shkatërrimin] një mijë herë, nëse do t’i kthehesha një mijë herë”. Ky është qëndrimi i Kryeministrit Rama në përgjigje të vendimit të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) në Strasburg—sipas të cilit qeveria shqiptare duhet t’i paguajë 13 milionë euro dëmshpërblim pronarëve të kompleksit Jon në Vlorë, që u shkatërrua […]

Në 3 vite, EURALIUS hartoi vetëm një opinion ligjor, atë për Prokuroren e Përkohshme

Në 3 vite, EURALIUS hartoi vetëm një opinion ligjor, atë për Prokuroren e Përkohshme

Kohët e fundit është folur shumë për opinionin ligjor të EURALIUS/OPDAT që i shërbeu si justifikim dhe mbrojtje qeverisë Rama për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet shqiptare. Ndikimi i dy misioneve ndërkombëtare të drejtësisë, që të paktën në rastin e EURALIUS duhet përmendur se është një kompani […]

Bernard Kouchner “godet” sërish

Bernard Kouchner “godet” sërish

Është e pabesueshme se sa e parashikueshme është bërë makina e propagandës ndërkombëtare e Edi Ramës, ndoshta për shkak të faktit se kanë mbetur vetëm pak zëra pjesë e saj. Vetë kryeministri, kopeja e individëve problematikë të ish-kabinetit të Tony Blair ose Bernard Kushner. Kaq janë të gjithë zërat që është në gjendje të mbledhë udhëheqësi ynë në […]

Prokurorja e Përkohshme mund të mos veprojë si “e përkohshme”, ndryshe nga garancitë që dhanë Donald Lu dhe Romana Vlahutin

Prokurorja e Përkohshme mund të mos veprojë si “e përkohshme”, ndryshe nga garancitë që dhanë Donald Lu dhe Romana Vlahutin

Disa media kanë raportuar ditët e fundit se Prokurorja e Përkohshme e Përgjithshme Arta Marku ka filluar riorganizimin e plotë të Prokurorisë, dhe ka planifikuar të ndryshojë drejtorët e departamenteve, përfshirë edhe drejtuesin e Prokurorinë së Krimeve të Rënda, e cila aktualisht po heton trafik droge ish-Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, si dhe disa bashkëpunëtorë […]

Mungesa e patolerueshme e sinqeritetit të Ambasadorit Lu

Mungesa e patolerueshme e sinqeritetit të Ambasadorit Lu

Në një deklaratë publike, pas zgjedhjes së Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme Arta Marku, votimi për të cilën u shoqërua me protesta të dhunshme jashtë Parlamentit dhe tymuese brenda tij, ambasadori i SHBA-ve Donald Lu dënon dhunën dhe shprehet se rezistenca e opozitës kundër zgjedhjes së Markut tregoi se ata janë “të frikësuar” nga reforma […]

Si i mban të varura shpresat e Ramës dhe Zaevit, Presidenti Juncker

Si i mban të varura shpresat e Ramës dhe Zaevit, Presidenti Juncker

Këtë javë drejtuesit më të larte të Komisionit Europian kanë pritur në Bruksel Kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë. Deklaratat e funksionarëve të BE-së për dy vendet janë shumë të ngjashme, aq sa mund t’i ndërrosh vendin me njëra-tjetrën e prapë të mos kuptohet se kujt vendi i referohen. Në konferencën për shtyp me Kryeministrin Rama, Mogherini […]

Mogherini flet për “punë të jashtëzakonshme” të qeverisë, po për çfarë e ka fjalën, vallë?

Mogherini flet për “punë të jashtëzakonshme” të qeverisë, po për çfarë e ka fjalën, vallë?

Gjatë vizitës së fundit në Bruksel, Kryeministri Edi Rama u takua me të gjithë zyrtarët e lartë të Komisionit Evropian, të cilët nevojiten për të bërë një rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE në pranverën e 2018-ës, kur do të paraqitet raport-progresi i Komisionit. Kryeministri takoi Presidentin e Komisionit Jean-Claude Juncker. […]

Komisioneri Hahn shpall divorcin total nga realiteti

Komisioneri Hahn shpall divorcin total nga realiteti

Në një konferencë për shtyp të mbajtur së bashku me kryeministrin Edi Rama përpara se të hapnin Takimin Ditët e Medias, Komisioneri për Zgjerim i BE-së Johannes Hahn foli për përparimin e Shqipërisë në rrugën drejt hapjes së negociatave për anëtarësim dhe për nevojën për të komunikuar rezultatet e arritura. Është me vlerë t’i hidhet një vështrim […]