Korrupsioni me zyrat e OMN-së: simboli i dështimit të vetingut

Korrupsioni me zyrat e OMN-së: simboli i dështimit të vetingut

Ndonëse ekspertët e huaj të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM) kanë mbërritur në Tiranë dhe procesi i verifikimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve mund të fillojë në çdo moment, ndërtesa ku do të punojnë institucionet e vetingut—Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK), Kolegji i Apelimit (KA), dy Komisionerët Publik dhe personeli i tyre—është ende larg së […]

Alastair Campbell: Sheshi Skënderbej ka më shumë “jetë” se sheshi Trafalgar

Alastair Campbell: Sheshi Skënderbej ka më shumë “jetë” se sheshi Trafalgar

Alastair Campbell, ish-këshilltari për propagandën i ish-kryeministrit britanik Tony Blair, organizoi pak javë më parë një takim mes miqsh në Amsterdam, ku mori pjesë Tony Blair, kryeministri Rama dhe Devis McShane, ish-ministri tashmë i diskredituar britanik. Nga ky takim duket se papritmas u frymëzuan për t’i thurur lavde Kryeministrit Rama, në disa media evropiane. Megjithatë, duket se […]

Demokracia turke në rrezik ndërsa Rama uron Erdoganin

Demokracia turke në rrezik ndërsa Rama uron Erdoganin

Kryeministri Edi Rama uroi Presidentin Turk Rexhep Taip Erdogan mbi fitoren e tij në referendumin e 16 prillit. Sipas, Agjensisë së lajmeve turke Anadolu, Kryeministri Rama e telefonoi dje mbasdite Presidentin turk. Mesa duket Kryeministri Rama, i cili ka një marrëdhënie të ngushtë me Presidenti Erdogan, priti derisa OSBE publikoi raportin përfundimtar për referendumin mbi […]

Inagurohet Pazari i Ri

Inagurohet Pazari i Ri

Pavarësisht se pjesa më e madhe e projekteve të rikualifikimit urban të qeverisë kanë përfunduar në shkatërrim, korrupsion dhe keqadministrim, kjo nuk do të thotë se projektet duhet të jenë të shëmtuar! Sot, në Ditën e Verës, Kryeministri Edi Rama dhe Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj inauguruan Pazarin e Ri, në zemër të Tiranës. Në […]

Rama, Meta, Basha jashtë vendit, dielli ndrit në Tiranë

Rama, Meta, Basha jashtë vendit, dielli ndrit në Tiranë

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Singapor, ku po merr pjesë në forumin ekonomik midis dy vendeve. Kreu i opozitës Lulzim Basha dhe Kryetari i Kuvendit Ilir Meta po marrin pjesë në inagurimin e Presidenit të 45-të të SHBA-ve. Dhe Tirana, çuditërisht, po përjeton ditën e parë me diell prej javësh, me temperatura deri në 16 […]