Ndiq koncesionet…

Ndiq koncesionet…

“Ndiq paratë”, i tha informatori Goja e Thellë Bob Uduordit të Washington Post-it i cili kishte ngecur dhe nuk po arrinte të zbërthente dot skandalin e Watergate-it, që pasi ai e zbërtheu duke ndjekur vazhdën e parasë, çoi në dorëheqjen e Presidentit amerikan Riçard Nikson. “Ndiqni paratë”, u tha gjenerali Karlo Alberto dela Kieza bashkëpunëtorëve […]

Të paprekshmit: Po Romana ku ishte?

Të paprekshmit: Po Romana ku ishte?

Ndoshta Romana Vlahutin ka vendosur të kërkojë azil politik në Shqipëri. Ose ndoshta ka vendosur të provojë karrierën politike në vendin tonë, që deri më tani i ka dhënë mundësi të heqë mënjanë ndonjë kursim për shkak të pagës së majme të cilën do ta kishte të pamundur ta fitonte duke punuar. Ose ndoshta është […]

Makina e baltosjes kundër Zaganit është në pilot automatik

Makina e baltosjes kundër Zaganit është në pilot automatik

Ndërsa janë ndezur diskutimet mbi mos arrestimin e Saimiri Tahirit, mediat afër qeverisë vazhdojnë aksionin e pandalshëm të deligjitimimit të akuzuesit të parë të Tahirit, policit të antidrogës Dritan Zagani. Gjëja më kurioze është se kjo përpjekje këmbëngulëse për deligjitimimin e Zaganit është tashmë tërësisht e pavlerë. Pasi akuzat e Zaganit kundër Tahirit tashmë janë […]

Njeriu i ri i tranzicionit

Njeriu i ri i tranzicionit

Një grup qytetarësh mjaftueshëm të ushqyer treguan publikisht solidaritetin e tyre me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke pritur për orë të tëra para shtëpisë së tij dhe përpara ndërtesës së Kuvendit e duke bërtitur e brohoritur të entuziazmuar sa herë që ai shfaqej para tyre. Fakti se prokuroria ka kërkuar arrestimin e tij për trafik […]

Prostitucion apo shfaqje: arrestimi i grupit që ofronte seks online ve në provë legjislacionin tonë

Prostitucion apo shfaqje: arrestimi i grupit që ofronte seks online ve në provë legjislacionin tonë

Para disa ditësh, mediat informuan se në Tiranë ka rreth 5 mijë vajza të regjistruara si prostituta online, përmes një faqe interneti, të hamendësuar angleze, e cila ofron videokonferenca seksuale—në këmbim të parave, femrat ofrojnë, përmes videos në internet, autoerotizëm dhe gjimnastika të tjera erotike, eksituese për klientin, i cili paguan direkt online për këtë […]

Rilindja Urbane falimenton Pazarin e vjetër të Korçës

Rilindja Urbane falimenton Pazarin e vjetër të Korçës

Korça nuk është si të gjitha qytetet e Shqipërisë. Sapo mbërrin mund të shikosh periferinë e rregullt, me lagje të rregulluara, me rrugë dhe trotuare, godina me distancë nga njëra-tjetra dhe nga rruga, rrugica të ndriçuara dhe godina të ristrukturuara bukur. Duke iu afruar dalëngadalë, qendrës numri i ndërtesave të cudit, njësoj siç të çudisin […]

Kali i Perandorit Kaligula në Kavajë

Kali i Perandorit Kaligula në Kavajë

Asambleja e Partisë Socialiste në Kavajë zgjodhi gjashtë kandidatë për Bashkinë e Kavajës —vend i mbetur bosh pas shkarkimit të Elvis Roshit i prekur nga ligjit i dekriminalizimit. Ndër këto kandidatë është edhe Silvana Daja, bashkëshortja e kreut të PS-së Kavajë Gentian Daja. Pas këtij vendimi, Zoti Daja u dorëhoq nga drejtimi i PS në […]

Taksa progesive ul numrin e deklarimeve të të ardhurave

Taksa progesive ul numrin e deklarimeve të të ardhurave

Çdo vit qytetarët në Shqipëri që kanë të ardhura më të larta se 2 milionë lekë në vit duhet të paraqesin në zyrën e Taksave deklaratën e të ardhurave. Sipas ligjit për deklarimin e të ardhurave, afati për plotësimin e formularit është data 30 prill. Në deklaratë përfshihen të ardhurat nga pagat, aksionet, interest bankarë, […]

Vettingu, dekriminalizimi dhe një çadër pa flamuj

Vettingu, dekriminalizimi dhe një çadër pa flamuj

Për muaj të tërë, i gjithë debati politik në Shqipëri është vërtitur rreth reformës në drejtësi dhe synimit për të pastruar sistemin gjyqësor nga gjyqtarët e prokurorët e korruptuar. Duke pastruar drejtësinë, më pas do të pastrohej dhe politika. Në fakt ky është një proces “i ftohtë” që nuk ka marrë kurrë parasysh sesi është […]

Maqedoni, BDI-ja e Ali Ahmetit nën kërcënimin e SDSM-së?

Maqedoni, BDI-ja e Ali Ahmetit nën kërcënimin e SDSM-së?

Situata politike në Maqedoni është mjaft delikate dhe duket se arsyeja është pikërisht vështirësia për krijimin e nje koalicioni qeverisës. VMRO-DPMNE-ja është partia fituese e zgjedhjeve me 51 deputetë, ndërsa SDSM-ja, partia opozitare e Zaev, ka fituar 49 deputetë. Para zhvillimit të zgjedhje, të gjitha partitë politike konsideronin si një “marrëveshje” të pashkruar, koalicionin midis […]