Me Edi Ramën integrimi europian ka vdekur—Shqipëria mund të mos bëhet kurrë anëtare e BE-së

Me Edi Ramën integrimi europian ka vdekur—Shqipëria mund të mos bëhet kurrë anëtare e BE-së

Komisioneri Europian për Zgjerimin Johannes Hahn bëri një deklaratë të rëndësishme për Shqipërinë, pak ditë më parë, në fund të takimit informal të kryeminsitrave të Ballkanit, por ajo nuk tërhoqi vëmendjen e opinionit publik, e eklipsuar nga protaganizimi dhe propaganda e Kryeministrit Rama nën petkun e udhëheqësit të të gjithë Ballkanit. Edhe njëherë nuk dua […]

Votimi në Këshillin Bashkiak—prova nesë LSI do të sillet, më në fund, si parti politike

Votimi në Këshillin Bashkiak—prova nesë LSI do të sillet, më në fund, si parti politike

Nesër Këshilli Bashkiak i Tiranës do të shqyrtojë dy vendime të rëndësishme dhe do të shërbejë si një premierë e raportit të ri të forcave dhe skenës politike pas fitores të socialistëve në zgjedhjet parlamentare. Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë shumicën në këshillin Bashkiak të Tiranës, 32 këshilltarë nga 61 gjithsej, dhe […]

Ilir Meta gjen fatin e Ilir Metës

Ilir Meta gjen fatin e Ilir Metës

Ilir Meta është njeriu që ka përcaktuar direkt ose indirekt rezultatin e të gjitha zgjedhjeve politike qysh nga viti 2005, përmes manovrave dhe krahëve që ai ka zgjedhur, nisur nga interesat apo armiqësitë e tij politike. Në vitin 2002, Ilir Meta u shkëput nga PS, pas mosmarrëveshjeve me udhëheqësin socialist Fatos Nano, kundër të cilit […]

Presidenti Nishani i jep një dorë opozitës duke emëruar Fatmir Xhafën

Presidenti Nishani i jep një dorë opozitës duke emëruar Fatmir Xhafën

Saimir Tahiri u largua nga ministër i Brendshëm për shkak të trysnisë të disa vendeve anëtare të BE-së, përfshirë Gjermaninë dhe Francën. Ndryshe nga çfarë pretenduan analistët shqiptarë, të cilët përgjithësisht përcjellin si analizë thashethemet që lëshojnë qëllimisht kampet përkatëse, fundi i Tahirit erdhi sepse Edi Rama u vu para zgjedhjes ose të largonte Saimir […]

Edi Rama është i trembur – 2 gjëra që mësuam nga monologu i tij

Edi Rama është i trembur – 2 gjëra që mësuam nga monologu i tij

Kryeministri Rama—tejet nervoz, dukshëm i acaruar, me një të folur të shpejtë që dëshmonte ngutjen për ta hequr qafe sa më parë detyrimin për të folur—harxhoi sot në mbrëmje pothuajse të gjithë monologun e paralajmëruar për të shpjeguar arsyet e ndryshimeve në qeveri duke shpjeguar, në fakt, mos arsyet. Kur e mbaroi, të gjithë kuptuam diçka të […]

Megallomania e ka bërë Ramën vegël në duart e Vuçiçit

Megallomania e ka bërë Ramën vegël në duart e Vuçiçit

Gjatë tre viteve të qeverisë së tij, kryeministri Rama i ka dhënë një prioritet të rëndësishëm marrëdhënieve me Serbinë. Beogradi është kryeqyteti që ai ka vizituar më shumë si kryeministër dhe Aleksandar Vuçiç është kryeqeveritari botëror që ai ka takuar më shpesh—plot tetë herë, tre herë në vizita zyrtare, dy në Beograd dhe një në […]