Të pathënat e takimit Rama-Basha…

Të pathënat e takimit Rama-Basha…

Një marrëveshje e shumëpritur, për të cilën nuk mjaftuan as 90 ditë dhe as një seri ndërkombëtarësh që vizituan me radhë Shqipërinë. Edi Rama dhe Lulzim Basha treguan mbrëmë dhe sot që mund të tolerojnë nga qëndrimet fillestare dhe të ngurta për të na treguar se dinë të arrijnë marrëveshje edhe duke qenë vetëm në […]

Kush fitoi sot?

Kush fitoi sot?

Pas shumë ditësh në një ngërç politik dhe negociata pa asnjë rezultat, mbrëmja e sotme dhuroi lëvizjen e parë që duket se të paktën çtensionoi pritshmëritë e ditës së zgjedhjeve në Kavajë. Edi Rama në një konferencë të paralajmëruar njoftoi tërheqjen e kandidatit socialist dhe pak më pas edhe kandidati tjetër i regjistruar si i […]

Fitorja e vogël e Lulzim Bashës

Fitorja e vogël e Lulzim Bashës

Opozita ka përshkallëzuar sot protestën e saj pas më shumë se dy muajsh që qendron në çadrën poshtë zyrave të Kryeministrit. Përtej pritshmërive dhe paralajmërimeve zyrtare dhe jo zyrtare, gjithçka sot tregoi për një protestë civile ku munguan përplasjet me forcat e rendit apo djegiet dhe prishjet e makinave. Aq e qartë ishte kjo sa […]

Orët e fundit të koalicionit

Orët e fundit të koalicionit

Protesta e zgjatur e opozitës duket se ka shkaktuar ngërçin e parë institucional dhe krizën politike brenda mazhorancës, kjo ka lidhje me limitet e regjistrimit të koalicioneve në KQZ. Data 19 Prill ishte dhe afati i fundit për regjistrimin e koalicioneve dhe në rastin konkret atij mes PS dhe LSI. Të dyja partitë kanë rënë dakort […]

Orët e fundit të krizës politike

Orët e fundit të krizës politike

Tërmeti i fortë që “shkundi” Shqipërinë pasditen e së shtunës mbetet dhe lajmi kryesor i ditës që pritej të sillte të reja për zgjidhjen e krizës politike. As deklaratat e Ramës në Shkodër, as ato të Bashës në çadrën e protestës nuk arritën t’i japin përgjigje pyetjes se nëse do të ketë zgjedhje në qershor […]

Asambleja socialiste dhe ditari i Lej Fen-it

Asambleja socialiste dhe ditari i Lej Fen-it

Një Asamble zgjedhore që shndërrohet në arenë lajkash për shefin dhe mesazhesh të përsëritura. Kjo është fjalia që mund të përkufizojë shkurtimisht atë ç’ka ndodhi në takimin e djeshëm të drejtuesve të lartë të PS. Vetëm Gramoz Ruçi, instiktet e pagabueshme të të cilit shohin vështirësi në zgjedhjet e qershorit, dukej të ishte i shqetësuar dhe i […]

Çarku i Kushtetutës së Bujar Nishanit!

Çarku i Kushtetutës së Bujar Nishanit!

Presidenti i Republikës i ka dhënë dje në mbrëmje përgjigje dilemës nëse do ta dekretonte ministrin e ri Fatmir Xhafaj. Për herë të parë që kur është në këtë post e ndoshta dhe për herë të fundit, Bujar Nishani ka ngjallur kuriozitet për daljen në një konferencë për shtyp, ndërsa gjatë ditës qarkulluan lajme se […]

Sikur Fatmir Xhafaj…

Sikur Fatmir Xhafaj…

Fatmir Xhafaj do të jetë ministri i ri i Brendshëm i Shqipërisë. Në pritje të dekretit të Presidentit të Republikës, “Ylli” i reformës në drejtësi ka ngjallur interes për foton që qarkullon prej kohësh me ish-dikatatorin, Enver Hoxha. Si një nxënës i shkëlqyer dhe me biografi të mirë për kohën kur është bërë foto, ministri […]

Banditët që mbajnë peng politikën

Banditët që mbajnë peng politikën

19 është numri i deputetëve të parlamentit shqiptar që kanë patur probleme me formularin e dekriminalizimit. Sigurisht që jo të gjithë kanë qenë të dyshuar për vepra penale, madje 5 apo 6 kanë marrë dhe pafajësinë për sa kohë bëhej fjalë për shkelje administrative. Por, gjithsesi mbetet i konsiderueshëm numri i atyre që kanë qenë […]

Heshtja për akuzat e Manjanit

Heshtja për akuzat e Manjanit

Kur kanë kaluar më shumë se 24 orë nga deklaratat e forta të ish-ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani, jehona e tyre vazhdon të mbetet vetëm në shtyp, debate publike apo rrjete sociale. Qeveria shqiptare dhe kryeministri vetëm kanë heshtur duke vijuar programin e daljeve televizive sikur nuk ka ndodhur asgjë. Një ditë më parë, ndërsa […]