Kortezhi i hipokritëve

Kortezhi i hipokritëve

Sot, në orën 3 të pasdites, përpara Pallatit të Kongreseve u vu në skenë, përpara një vargu kamerash, një manifestim i çuditshëm, i cili zaptoi vëmendjen e disa kalimtarëve. Djem e vajza të reja, të veshur shumë mirë, mbanin në duar tullumbace të pazakontë, të zinj dhe pankarta të shtypura bukur me logon e Ministrisë […]

Një sportist amerikan nën gjurmët e Jozefina Topallit dhe Monika Kryemadhit

Një sportist amerikan nën gjurmët e Jozefina Topallit dhe Monika Kryemadhit

John Urschel, lojtar i Baltimore Ravens në kampionatin e fubollit amerikan, ka qënë student doktorature ndërkohë që ishte lojtar profesionist. Këto ditë u mësua se sezonin e shkuar, 2016-2017, ndërkohë që luante si sportist profesionist, ai kryente studimet e vitit të parë të doktoraturës në matematikë në  MIT, universiteti më i mirë për matematikë në SHBA […]

Edi Rama kërcënon Europën të ndalë akuzat për krimin shqiptar ose ai do të shkojë me rroba banjo në mbledhjen e NATO-s

Edi Rama kërcënon Europën të ndalë akuzat për krimin shqiptar ose ai do të shkojë me rroba banjo në mbledhjen e NATO-s

Edi Rama kërcënoi, dje, BE-në se ai nuk do lejonte që kriminelët shqiptarë të përdoren për luftrat e brendëshme politike të vendeve europiane. Në fund të takimit informal me kryeministrat e Ballkanit, Zoti Rama p0hoi se ai refizon “çdo përpjekje politike, mediatike nga vendet e BE-së për arsye të brendshme dhe për konsum të brendshëm për […]

Kryeministri Rama shkëlqen intelektualisht me fjalimin para ambasadorëve – tre pikat kulmore

Kryeministri Rama shkëlqen intelektualisht me fjalimin para ambasadorëve – tre pikat kulmore

Exit News ndjek, gjithmonë, me kureshtje dhe përcjell me kënaqësi gjithëditshmërinë e Kryeministrit Rama, veçanërisht shfaqjet e shpeshta publike të erudiconit të tij. Fjalimi historik-programatik i tij mbi diplomacinë ekonomike, i mbajtur dy ditë më parë përpara diplomatëve shqiptarë, nuk zhgënjeu në këtë drejtim. Fjalimi ishte një tjetër kontribut origjinal i kryeministrit tonë në doktrinën e marrëdhënieve […]

Konspekt i fjalimit programatik “Më shumë, me më pak” të Udhëheqësit Edi Rama para ambasadorëve

Konspekt i fjalimit programatik “Më shumë, me më pak” të Udhëheqësit Edi Rama para ambasadorëve

Në vazhdën e serisë së takimeve për t’u kërkuar llogari në emër të popullit të gjithë vartësve të tij—të cilët turbullojnë ujin e kulluar që del nga Kryeministria—Udhëheqësi i qeverisë Edi Rama mblodhi dje në Tiranë në një takim të posaçëm ambasadorët e Shqipërisë në botë. Në ketë takim Udhëheqësi ai mbajti një fjalim të […]

Planifikuesit urbanë të Bashkisë Tiranë si zoologë

Planifikuesit urbanë të Bashkisë Tiranë si zoologë

Drejtori i Përgjithshëm i Planifikimit Urban në Bashkinë Tiranë, Ditjon Baboçi, në një intervistë në Top Channel shpalosi me fjalë projektin për të lidhur me një tunel të nëndheshëm kopështin zoologjik me atë botanik. Ai u shpreh se “do të ndërtohet një tunel poshtë rrugës, ose do të jetë një akuarium me kafshë nënujore ose […]

Vizioni Rama për Shqipërinë: Edi Rama dhe Ilir Meta kalorës të drejtësisë e luftës kundër korrupsionit

Vizioni Rama për Shqipërinë: Edi Rama dhe Ilir Meta kalorës të drejtësisë e luftës kundër korrupsionit

Me bojkotin e zgjedhjeve nga opozita, është pothuajse e sigurtë se PS do të ketë të paktën dy të tretat e vendeve në Kuvendin e ardhshëm—84 deputetë— shumicë e mjaftueshme për për të miratuar çdo lloj ligji. Me gjasa ajo mund të arrijë edhe shumicën e mjaftueshme për të ndryshuar Kushtetutën, prej 93 vendesh. Sado të […]

Kush gënjen? — Kryeministri gënjen

Kush gënjen? — Kryeministri gënjen

BMI Research—një kompani private, e cila bën parashikime për ecurinë makroekonomike të vendeve të ndryshme apo për zhvillimin e sektorëve të ndryshëm të ekonomisë—botoi në fillim të prillit një raport me parashikime për Shqipërinë. Raporti kushton 1245 dollarë dhe mund të blihet këtu. Ky raport është një nga dhjetra raporte të tilla që kompani të ndryshme […]