Kali i Perandorit Kaligola në Kavajë

Kali i Perandorit Kaligola në Kavajë

Asambleja e Partisë Socialiste në Kavajë zgjodhi gjashtë kandidatë për Bashkinë e Kavajës —vend i mbetur bosh pas shkarkimit të Elvis Roshit i prekur nga ligjit i dekriminalizimit. Ndër këto kandidatë është edhe Silvana Daja, bashkëshortja e kreut të PS-së Kavajë Gentian Daja. Pas këtij vendimi, Zoti Daja u dorëhoq nga drejtimi i PS në […]

Taksa progesive ul numrin e deklarimeve të të ardhurave

Taksa progesive ul numrin e deklarimeve të të ardhurave

Çdo vit qytetarët në Shqipëri që kanë të ardhura më të larta se 2 milionë lekë në vit duhet të paraqesin në zyrën e Taksave deklaratën e të ardhurave. Sipas ligjit për deklarimin e të ardhurave, afati për plotësimin e formularit është data 30 prill. Në deklaratë përfshihen të ardhurat nga pagat, aksionet, interest bankarë, […]

Debati për kujtesën përtej Kinostudios

Debati për kujtesën përtej Kinostudios

Çështja e transmetimit të filmave propagandistikë të prodhuar në Kinostudio, përveçse e përfshiu shoqërinë shqiptare në një debat dikotomik (pro dhe kundër, komunistë dhe antikomunistë, nostalgjikë dhe kundërshtarë), hodhi dritë mbi një fakt të trishtueshëm: Procesi ynë i reflektimit mbi diktaturën është endemik, në hapat fillestare dhe nevoja për ta njohur të kaluarën është një […]

A mund të ishte kjo marrëveshja PS – PD?

A mund të ishte kjo marrëveshja PS – PD?

A do ketë një marrëveshje mes opozitës dhe mazhorancës që t’i hapë rrugë zgjedhjeve dhe rikthimit të normalitetit në vend? A kanë nisur tentativa për t’i afruar palët në qëndrime të ngjashme, në një moment kur të dyja janë barrikaduar në pozicione që ngjajnë shumë larg? Këto janë pyetjet bazë që qarkullojnë jo vetëm në […]

Durrës 2017, beteja mes betonit dhe qeramikës në kurriz të turizmit

Durrës 2017, beteja mes betonit dhe qeramikës në kurriz të turizmit

Imagjinoni një qytet ku çdo ditë ankorohen qindra anije që kanë sjellë mallra nga Aleksandria, ku lulëzon tregtia dhe perandorët argëtohen nga trupat e aktorëve në amfiteatrin me 20 mijë spektatorë. Durrësi ka qenë një qytet i lavdishëm. 35 kilometra larg kryeqytetit, Durrësi është më shumë se një destinacion për diellin, detin dhe rërën. Të […]

Breitbart News: Sipas Bashës, Kryeministri Rama, i lidhur me Sorosin, po shkatërron Shqipërinë

Udhëheqësi i opozitës pro tregut të lirë në Shqipëri i tha të premten Breitbart News se demokracia në vendin e tij është në rrezik të madh, ndërsa kryeministri i majtë Edi Rama ka lejuar lulëzimin e krimit dhe korrupsionit.

Breitbart News: Sipas Bashës, Kryeministri Rama, i lidhur me Sorosin, po shkatërron Shqipërinë

Shqipëria është në një situatë të veçantë dhe të vështirë, në një krizë politike, rezultat i një sulmi të ashpër të krimit të organizuar ndaj të gjitha strukturave shtetërore, shtetit të së drejtës dhe demokracisë,” u shpreh Lulzim Basha, udhëheqësi i Partisë Demokratike të Shqipërisë. Basha është ish-kryebashkiaku i Tiranës dhe udhëheqësi i Partisë Demokratike […]

Frankfurter Allgemeine Zeitung: mungesa e ligjit dhe kapja e institucioneve nga krimi pengojnë futjen e Shqipërisë në BE

Frankfurter Allgemeine Zeitung: mungesa e ligjit dhe kapja e institucioneve nga krimi pengojnë futjen e Shqipërisë në BE

Në mars bëhen tre vjet që Shqipëria është kandidate për anëtare e BE, por hapja e negociatave shkon vetëm duke u shtyrë. Një ndër problemet kryesore janë mungesa e shtetit ligjor dhe kapja e institucioneve nga krimi i organizuar. Problem është edhe korrupsioni në gjyqësor. Në Shqipëri, gjyqtarët dhe prokurorët janë të detyruar të bëjnë publike […]

Si janë prishur zgjedhjet në Shqipëri këto 26 vjet?

Si janë prishur zgjedhjet në Shqipëri këto 26 vjet?

Historia e shtyrjes së zgjedhjeve nuk është një histori e re në Shqipëri. Bashkë me atë të zgjedhjeve të parakohshme, braktisjes së zgjedhjeve apo e mosnjohjes së tyre, përbën një mozaik të shëmtuar të paaftësisë sonë për të zhvilluar zgjedhje normale, apo të paaftësisë për të njohur dhe pranuar humbjen. Historia e zgjedhjeve të lira […]

Rama, avokati i partisë-shtet

Rama, avokati i partisë-shtet

Ndjenjat autoritare janë përhapur me shpejtësi në rajon. Më 16 prill, në Turqi do të mbahet refendum, propozuar nga Presidenti Erdogan, për ndryshimet kushtetuese që do ta kthenin vendin në diktaturë, nën emrin e republikës. Në Maqedoni, refuzimi i vazhdueshëm i presidentit Ivanov për t’i dhënë Zoran Zaev të drejtën për të formuar qeveri – […]

1 2 3 42