Lirimi i Alket Hatiaj — KLD do të hetojë gjykatësin Curri

Këshilli i Lartë i Drejtësisë [KLD] ka urdhëruar hetim disiplinor për gjykatësin Petraq Curri, i cili liroi nga burgu trafikantin shqiptarë të drogës Alket Hatiaj. Inspektorët e KLD-së do të hetojnë dosjen e trafikantit në Gjykatën e Durrësit dhe më pas do të hartojnë një raport përfundimtarë. Prokuroria e Durrësit e apeloi vendimin e lirimit […]

Shqiptarët kontrollojnë tregun e kokainës në Britani

Shqiptarët kontrollojnë tregun e kokainës në Britani

Media britanike The Guardian raportohen se Agjensia Kombëtare e AntiKrimit në Mbretërinë e Bashkuar [NCA] pohon se “grupet kriminale shqiptare kontrollojnë tregun e kokainës në Mberetërinë e Bashkuar duke përdorur dhunën”. Në analizën vjetore mbi krimin e organizuar të kësaj agjencie, paralajmërohet se bandat kriminale shqiptare kanë “ndikim të madh në organizatat kriminale britanike”. Qëllimi kryesor […]

Durrës — Tritol në zyrat e LSI-së

Durrës — Tritol në zyrat e LSI-së

Mbrëmë në darkë një sasi lëndë plasëse tritol shpërtheu në hyrje të zyrave të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Durrës. Policia e Durrësit ka nisur hetimin për ngjarjen. Ndërsa Kryetari i LSI-së në Durrës Lefter Koka akuzoi Partinë Socialiste për vendosjen e tritolit. Në në deklaratë për median Zoti Koka u shpreh se: “Askush nuk […]

Protesta në Londër

Protesta në Londër

Mijëra qytetarë protestuan sot në rrugët e Londrës. Ato kërkuan përgjigje për zjarrin që shkrumboi godinën Grenfell. Protestuesit u vendosën përpara Bashkisë së Kensington në Londrën perëndimore duke kërkuar arsyet e kësaj tragjedie. Një grup tjetër qytetarësh protestuan përpara Parlamentit britanik. Ato thërrisnin shprehje si “May duhet të largohet”, “drejtësi për Grenfell” dhe “gjak në […]

Rritet trafiku i kanabisit mes Shqipërisë dhe Italisë

Rritet trafiku i kanabisit mes Shqipërisë dhe Italisë

Sipas artikullit të publikuar dje nga Zëri i Amerikës, raporti i Drejtorisë Qendrore për Shërbimet e Antidrogës në Itali për vitin 2016, tregon rritje të trafikut të marijuanës mes Shqipërisë dhe Italisë. Më tej në artikull shkruhet se: Në vitin 2016 u rritën ndjeshëm sekuestrimet e marijuanës me 41.6 ton apo gati 347.15 përqind më […]

Ministria e Brendshme mohon raportin e Tahirit dhe Guardia di Finanza

Ministria e Brendshme mohon raportin e Tahirit dhe Guardia di Finanza

Pas deklaratave të fundit të Ministrit të Brendshëm Xhafaj se Policia e Shtetit ka qenë e përfshirë në kultivimin e kanabisit, në kundërshtim me pretendimet e ish-Ministrit Saimir Tahiri, Exit ka marrë konfirmim nga Ministria e Brendshme që i famshmi “Raporti i Guardia Finanza”, nuk ekziston. Më 7 tetor 2016, ish-ministri Tahiri shpërndau të dhënat […]

Kapja e shtetit nga krimi — Disa mendime të para për arrestimet e punonjësve të doganës dhe policisë

Kapja e shtetit nga krimi — Disa mendime të para për arrestimet e punonjësve të doganës dhe policisë

Prokuroria e Krimeve të Rënda arrestoi mbrëmë pas mesnate 18 punonjës të doganave të Qafë Thanës, Tiranës dhe të Portit të Durrësit. Ndër to shefi i policisë në Portin e Durrësit Julian Doraci, si dhe 17 doganierë punonjës në tre doganat e vendit. Ata akuzohen për bashkëpunim në trafikimin e 10 tonëve drogë nga Shqipëria […]

Shefi i antimafias italiane: Droga shqiptare dukuri shumë shqetësuese për Italinë

Shefi i antimafias italiane: Droga shqiptare dukuri shumë shqetësuese për Italinë

“Është një dukuri shumë shqetësues”. Kështu iu përgjigj Prokurori Kombëtar i Antimafias dhe Antiterrorizmit Franco Roberti, në Fasano Brindizi, pyetjeve të gazetarëve për rritje e tarfikut të drogës nga Shqipëria në Pulia, gjatë prezantimit të librit të tij “E kundërta e frikës, sepse terrorismi islamik dhe mafia mund të munden”, siç raporton Corriere del Mezzogiorno. […]

1 2 3 6