Kapja e shtetit nga krimi — Disa mendime të para për arrestimet e punonjësve të doganës dhe policisë

Kapja e shtetit nga krimi — Disa mendime të para për arrestimet e punonjësve të doganës dhe policisë

Prokuroria e Krimeve të Rënda arrestoi mbrëmë pas mesnate 18 punonjës të doganave të Qafë Thanës, Tiranës dhe të Portit të Durrësit. Ndër to shefi i policisë në Portin e Durrësit Julian Doraci, si dhe 17 doganierë punonjës në tre doganat e vendit. Ata akuzohen për bashkëpunim në trafikimin e 10 tonëve drogë nga Shqipëria […]

Shefi i antimafias italiane: Droga shqiptare dukuri shumë shqetësuese për Italinë

Shefi i antimafias italiane: Droga shqiptare dukuri shumë shqetësuese për Italinë

“Është një dukuri shumë shqetësues”. Kështu iu përgjigj Prokurori Kombëtar i Antimafias dhe Antiterrorizmit Franco Roberti, në Fasano Brindizi, pyetjeve të gazetarëve për rritje e tarfikut të drogës nga Shqipëria në Pulia, gjatë prezantimit të librit të tij “E kundërta e frikës, sepse terrorismi islamik dhe mafia mund të munden”, siç raporton Corriere del Mezzogiorno. […]

Sërish frikë në Londër

Sërish frikë në Londër

Tre persona u plagosën në Londër mbrëmë, pasi një makinë me shpejtësi eci në drejtim të këmbësorëve. Makina drejtohej nga dy adoleshentë të armatosur me thikë. Policia arrestoi katër të dyshuar të moshës 17 deri në 19 vjeç, me akuzën e armëmbajtjes pa leje. Policia njoftoi se aksidenti i djeshëm nuk është sulm terrorist.

Gjykata Kushtetuese shkarkon përfundimisht Elvis Roshin

Gjykata Kushtetuese shkarkon përfundimisht Elvis Roshin

Gjykata Kushtetuese zbardhi sot vendimin e saj për mospranimin e kërkesës së ish-Kryebashkiakut të Kavajës Elvis Roshi për rikthim në detyrë. Zoti Roshi ankimoi në muajin janar pranë kësaj gjykate vendimin e KQZ-zë për shkarkimin e tij në bazë të ligjit të dekriminalizimit. Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve e shkarkoi kryebashkiakun Roshi më 29 dhjetor 2016. […]

“Rreziku” që i vjen Kryeministrit nga veza

“Rreziku” që i vjen Kryeministrit nga veza

Ditën e hënë, në orën 12:00 në Gjykatën Penale të Tiranës, gjyqtari Arben Micko do të shpallë vendimin për tetë studentët e akuzuar dhe gjykuar penalisht për goditjen me vezë të Kryeministit Rama. Çfarëdolloj vendimi të jepet vlerësimi do të mbështetet mbi përfundimet e mëposhtme të pranuara si të vërteta nga gjykata. Së pari, punonjësit e policisë, […]

Aldo Bare, Gjykata Kushtetuese anullon dënimin e përjetshëm

Aldo Bare, Gjykata Kushtetuese anullon dënimin e përjetshëm

Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar vendimin për dënim me burgim të përjetshëm për ish-kreun e bandës së Lushnjës Aldo Baren. Sipas televizionit “News 24”, burimet në Gjykatën Kushtetuese bëjnë me dije se janë konstatuar një sërë shkeljesh në dosjen e tij dhe për këtë arsye çështja penale kthehet sërish në Gjykatën e Lartë. Ish-kreu i bandës […]

Dëshmia, si droga po skllavëron njerëzit e varfër

Dëshmia, si droga po skllavëron njerëzit e varfër

Kultivimi i kanabisit përvese është një krim shkakton dhe probleme të rënda sociale. Për herë të parë dikush ka dëshmuar konkretisht skllavërinë që sjell  kultivimi i drogës. Klodian Ferko nga Fieri, një njeri i varfër që mundohet ta mbajë familjen me punë në ndërtim, ka dëshmuar, përpara kryeministrisë, përjetimin e tij. Ai tregoi se shumë […]

1 2 3 5