Mosmarrëveshja për emrin, Maqedonia dhe Greqia drejt zgjidhjes

Mosmarrëveshja për emrin, Maqedonia dhe Greqia drejt zgjidhjes

Duket se mosmarrëveshja 25-vjeçare mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin e kësaj të fundit po shkon drejt zgjidhjes. Ndërmjetësi në bisedimet mes Greqisë dhe Maqedonisë Matthew Nimetz, përfaqësues i OKB-së, deklaroi se bisedimet mes dy vendeve “janë shpresëdhënëse” dhe se është hartuar një listë me disa propozime konkrete për emrin e Maqedonisë. Media maqedonase MKD […]

Vrasja e liderit serb, Vuçiç ndërpret bisedimet me Kosovën

Vrasja e liderit serb, Vuçiç ndërpret bisedimet me Kosovën

Vrasja e liderit të partisë serbe Oliver Ivanoviç në Mitrovicën e Veriut ka detyruar Presidentin serb Vuçiç të ndërpresë menjëherë bisedimet në Bruksel me qeverinë kosovare. Lajmi për ndërprejen e bisedimeve u konfirmua dhe nga delegacioni i Kosovës në Bruksel. Mësohet se delegacioni serb është nisur menjëherë për në Serbi ku presidenti Vuçiç ka thirrur […]

Fati i Gjykatës Speciale në Kosovë tregon një skenar alarmant për reformën gjyqësore në Shqipëri

Fati i Gjykatës Speciale në Kosovë tregon një skenar alarmant për reformën gjyqësore në Shqipëri

Kthesa në qëndrim e kohëve të fundit e disa deputetëve kosovarë dhe presidentit Hashim Thaçi lidhur me Gjykatën Speciale dhe Prokurorinë Speciale të Kosovës, e cila parashikohet  të hetojë dhe të provojë krimet e Luftës së Çlirimit të Kosovës, ofron një skenar alarmant për të ardhmen e reformës gjyqësore shqiptare . Në një analizë të […]

Ambasadori serb në Tiranë: Kosova është Serbi

Ambasadori serb në Tiranë: Kosova është Serbi

Ambasadori serb në Tiranë, Miroljub Zariç, deklaroi sot se Beogradi kurrë nuk do të njohë pavarësinë e Kosovës. Kur mes Serbisë e Kosovës po mundohet të ndërtohet një urë komunikimi përmes ndërhyrjes së BE-së dhe SHBA-ve, ambasadori Zariç, nga Shkodra ku ndodhej për një vizitë, u shpreh: “Kosova është Serbi, për ju e pavarur por […]

Prodhuesit japin alarmin: Hapja e tregjeve me rajonin na falimenton brenda 6 muajsh, duam mbrojtje

Nëse plani “Berlin plus” për krijimin e zonës së lirë tregtare në Ballkan aktivizohet në tre vitet në vijim, fabrikat shqiptare falimentojnë për gjashtë muaj.

Prodhuesit japin alarmin: Hapja e tregjeve me rajonin na falimenton brenda 6 muajsh, duam mbrojtje

Analiza e kostove të prodhimeve “Made in Albania” jep alarmin se, në rast të hapjes së tregjeve, “cunami” i importeve me çmime të ulëta nxjerr nga tregu produktet vendase. Ekspertët rekomandojnë masa për uljen e kostove, por fillimisht kërkojnë rritje të tarifave për mallrat e importit që subvencionohen nga vendet fqinjë. Praktikat botërore dhe rajonale […]

Gjykata Speciale për krimet e luftës, e ardhmja evropiane e Kosovës në rrezik

Gjykata Speciale për krimet e luftës, e ardhmja evropiane e Kosovës në rrezik

Vendet kryesuese të BE dhe SHBA kanë paralajmëruar Kosovën për “pasoja të rënda” në qoftë vendi vendos të shguqizojë Gjykatën Speciale për zbardhjen e krimeve të luftës. “Ne i bëjmë thirrje të gjithë liderëve të Kosovës … të flasin kundër kësaj iniciative dhe të informojnë sinqerisht qytetarët e Kosovës për pasojat e rënda negative, duke […]

Ecejakësit – tre muaj në Itali, tre muaj në Shqipëri

Ecejakësit – tre muaj në Itali, tre muaj në Shqipëri

Vetëm gjatë javës së Krishtlindjes media italiane raportoi se ka arrestuar të paktën 50 qytetarë shqiptarë, në zona të ndryshme të Italisë, në shumicën e rasteve për trafik droge, vjedhje banesash ose vjedhjeve të vogla, si dhe një rast për dhunë në familje. Një analizë e shpejtë tregon edhe se gjatë javëve të mëparshme ritmi […]

1 2 3 32