Rikthehet diskutimi për përdorimin e qumështit pluhur në produktet ushqimore

Rikthehet diskutimi për përdorimin e qumështit pluhur në produktet ushqimore

Lajmi i skandalit së qumështit pluhur të infektuar me salmonelë për të sapolindur, ka rindezur vëmendjen mbi përdorimin e qumështit pluhur në prodhimin e produkteve ushqimore, në veçanti tek produktet për të sapolindurit. Qumështi pluhur prodhohet nga dehidratimi i qumështit — hiqet uji i cili përbën 90 për qind të qumështit, sipas një procedure të […]

Shqipëria asnjë përmirësim në renditjen e Freedom House për lirinë

Shqipëria asnjë përmirësim në renditjen e Freedom House për lirinë

Për të tretin vit radhazi, pa asnjë përmirësim, raporti i Freedom House e vlerëson Shqipërinë si vend pjesërisht të lirë. Raporti vëzhgon të drejtat politike, liritë civile dhe shkallën e lirisë në përgjithësi. Në të tre këto tregues Shqipëria është vleresuar me 3 pikë, në një sistem vlerësimi nga 1 në 7, ku 1-shi tregon […]

Është Macron Merkel i ri i Europës?

Angela Merkel ishte ambijentuar prej kohësh me rolin drejtues në Europë. Por gjithnjë e më shumë ajo po vihet në pikëpyetje nga Emmanuel Macron. E megjithatë të dy kanë nevojë për njeri-tjetrin.

Është Macron Merkel i ri i Europës?

Angela Merkel për vite me radhë luante violinën e parë në Europë, e askush nuk e vinte këtë në pikëpyetje. Pas fitores së Donald Trump në SHBA disa gazeta anglofone madje e cilësuan atë si “drejtuesen e botës së lirë”. E kjo vlente deri para disa muajsh.Që pas zgjedhjeve parlamentare në shtator, Merkelit iu desh […]

Gjykata Speciale për krimet e luftës, e ardhmja evropiane e Kosovës në rrezik

Gjykata Speciale për krimet e luftës, e ardhmja evropiane e Kosovës në rrezik

Vendet kryesuese të BE dhe SHBA kanë paralajmëruar Kosovën për “pasoja të rënda” në qoftë vendi vendos të shguqizojë Gjykatën Speciale për zbardhjen e krimeve të luftës. “Ne i bëjmë thirrje të gjithë liderëve të Kosovës … të flasin kundër kësaj iniciative dhe të informojnë sinqerisht qytetarët e Kosovës për pasojat e rënda negative, duke […]

Ecejakësit – tre muaj në Itali, tre muaj në Shqipëri

Ecejakësit – tre muaj në Itali, tre muaj në Shqipëri

Vetëm gjatë javës së Krishtlindjes media italiane raportoi se ka arrestuar të paktën 50 qytetarë shqiptarë, në zona të ndryshme të Italisë, në shumicën e rasteve për trafik droge, vjedhje banesash ose vjedhjeve të vogla, si dhe një rast për dhunë në familje. Një analizë e shpejtë tregon edhe se gjatë javëve të mëparshme ritmi […]

“Shkurtabiqi me raketa” kundër “plakut të çmendur” dhe pjesës tjetër të botës

Më shumë se 20 teste me raketa, një test me bombë atomike, fyerje mes Uashingtonit dhe Phenianit. Ky është bilanci i konfliktit më të rrezikshëm të vitit 2017 në botë. Në rolet kryesorë Donald Trump e Kim Jong Un.

“Shkurtabiqi me raketa” kundër “plakut të çmendur” dhe pjesës tjetër të botës

Dialog në  vend të provokimeve – kjo ishte shpresa, që u lidh me ardhjen në post të presidentit të ri amerikan, Donald Trump. Shpresa, që në Shtëpinë e Bardhë të krijoheshin shanse për një erë të re në konfliktin e ngrirë me Korenë e Veriut. Trump kishte thënë madje në fushatën presidenciale, se e përfytyronte […]

Itali, Presidenti shpërndan parlamentin, në mars zgjedhje

Itali, Presidenti shpërndan parlamentin, në mars zgjedhje

Presidenti Italian Sergio Mattarella shpërdau një ditë më parë parlamentin dhe i hapi rrugën zgjedhjeve. Kryeministri Paolo Gentilioni dhe kabineti i tij, të cilët qeverisën Italinë për një vit, u konsultuan së bashku me presidentin për datën e zgjedhjeve. Data që është përfolur më shumë në median italiane për zhvillimin e zgjedhjeve është 4 marsi. […]

1 2 3 41