Gjykata Kushtetuese lë në duart e familjes së Kryeministrit kontrollin e lojërave të fatit

Gjykata Kushtetuese lë në duart e familjes së Kryeministrit kontrollin e lojërave të fatit

Kompani e lidhur me vëllain e Kryeministrit Rama do të monitorojë për 30 vitet e ardhshme biznesin e lojërave të fatit. Koncesioni i monitroimti elektronik do t’i mbetet kompanisë MC Networking shpk, në pronësi të Endri Meksit. Meksi është ortak dhe bashkëadministrator me vëllain e Kryeministrit Rama, Olsi Rama tek shoqëria PEGASUS COMMUNICATIONS shpk. Gjykata Kushtetuese […]

Rama njofton ndërtimin e aeroportit të Vlorës pa tender

Rama njofton ndërtimin e aeroportit të Vlorës pa tender

Kryeministri Rama njoftoi sot, përmes një postimi në Facebook, se qeveria mori një “kërksesë zyrtare” për ndërtimin e aeroportit të Vlorës. Kryeministri gjithashtu njoftoi se punimet do të fillojë në qershor të këtij viti. Sipas OraNews, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjetikës konfirmoi sot se “oferta është paraqitur nga një konsorcium i tre kompanive ndër më […]

Futbolli si instrument grabitjeje

Futbolli si instrument grabitjeje

Mediat e vendit janë të mbushura këto ditë me kronika mbi duelin ndërmjet ish–Kryeministrit Bashkim Fino dhe prodhuesit të vezëve Armand Duka për postin e Presidentit të Federatës Kombëtare të Futbollit, përfshi lajmet për shoqëri të rreme që do të shërbejnë për të ndryshuar rezultatin e votimeve. Ndërsa, vetëm pak javë më parë, u dha […]

Politika kriminale e Edi Ramës: Vilma Nushit i fal miliona euro, të sëmurës me kancer i thotë nuk kemi para për ilaçe

Politika kriminale e Edi Ramës: Vilma Nushit i fal miliona euro, të sëmurës me kancer i thotë nuk kemi para për ilaçe

Dy ditë më parë në Rrëshen, një grua që vuan nga kanceri akuzoi Kryeministrin Rama për mungesën e ilaçeve jetike për kancerin në spitale: Kam 26 vjet mesuese, jam diagnostikuar me kancer të gjirit dhe gjatë kësaj periudhe kam kaluar disa faza, vazhdoj kurën me herceptinë, duhet ta beja 18 herë, cdo 21 ditë, nga […]

Alarm në të gjithë botën: Qumështi pluhur për të sapolindurit me salmonelë

Alarm në të gjithë botën: Qumështi pluhur për të sapolindurit me salmonelë

Nëse përdorni qumësht pluhur për fëmijët e sapolindur, do të bënit mirë t’i kushtonit kujdes lajmeve të fundit në Francë. Drejtësia franceze po heton mbi 35 rastet e fëmijëve të prekur nga salmonela përmes qumështit artificial të prodhuar nga kompania franceze Lactalis për marka të ndryshme. Sipas të përjavshmes Le Point, kompania franceze e prodhimit […]

Qeveria paguan koncesionarët pa bërë punën, por harron ilaçet kundër kancerit

Qeveria paguan koncesionarët pa bërë punën, por harron ilaçet kundër kancerit

Dy ditë më parë, një zonjë nga Rrësheni ngriti shqetësimin përpara Kryeministrit Rama se në spitalin Onkologjik prej kohësh tashmë, mungojnë ilaçet kundër kancerit, kurim ky jetik për jetën e pacientëve. Përgjigjia e Kryeministrit Rama kundër shqetësimit të zonjës ishte mungesa e fondeve dhe se shteti shqiptar nuk ka mundësi të paguajë: “Kjo është një […]

Remitancat nga Italia u ulën në vitin 2016

Remitancat nga Italia u ulën në vitin 2016

Sipas të dhënave të publikuara nga Banka e Italisë, paratë e dërguara nga Italia drejt Shqipërisë përmes kanaleve zyrtar të pagesave në vitin 2016 janë rreth 124 milionë euro kundrejt 129 milionë eurove në vitin 2015. Kjo e dhënë e vitit 2016 përfaqëson rreth 1,2 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto të Shqipërisë. Por […]

13 mijë biznese u mbyll në 2017-ën

13 mijë biznese u mbyll në 2017-ën

13 mijë biznese në gjithë vendin janë mbyllur gjatë vitit 2017. Sipas të dhënave të Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, nga janari deri më dhjetor, 13,000 biznese, kryesisht të vegjël, kanë kaluar në status pasiv. Kjo do të thotë se ose sipërmarrësi ka vendosur të pezullojë veprimtarinë për një periudhë të pacaktuar, ose biznesi nuk […]

1 2 3 65