Një sportist amerikan nën gjurmët e Jozefina Topallit dhe Monika Kryemadhit

Një sportist amerikan nën gjurmët e Jozefina Topallit dhe Monika Kryemadhit

John Urschel, lojtar i Baltimore Ravens në kampionatin e fubollit amerikan, ka qënë student doktorature ndërkohë që ishte lojtar profesionist. Këto ditë u mësua se sezonin e shkuar, 2016-2017, ndërkohë që luante si sportist profesionist, ai kryente studimet e vitit të parë të doktoraturës në matematikë në  MIT, universiteti më i mirë për matematikë në SHBA […]

Fillon një tjetër projekt ndërtimi që shkatërron trashëgiminë arkeologjike të Durrësit

Fillon një tjetër projekt ndërtimi që shkatërron trashëgiminë arkeologjike të Durrësit

Bashkia Durrës do të fillojë së shpejti një sërë ndërtimesh publike që rrezikojnë rrënojat e lashta të qytetit, përfshi dy tunele nëntokësore, godina shërbimi dhe dy godina publike në lulishten e Maoseleumit. Ka qenë portali Aktiv për Durrësin që ka bërë i pari publik këtë projekt përmes një postimi në faqen e Facebook që bën […]

Zbulohet në Durrës një ndërtesë luksoze publike, e periudhës bizantine

Zbulohet në Durrës një ndërtesë luksoze publike, e periudhës bizantine

Në vitin e dytë të vijimit të projektit “Durrësi në antikitetin e Vonë”, del në dritë pjesa tjetër e një ndërtese luksoze me funksion publik, që i përket periudhës bizantine. Drejtuesja e projektit të Institutit të Arkeologjisë, arkeologia Brikena Shkodra Rrugia, u shpreh për “Amfora.al” se këtë vit është zbuluar vijimi i ndërtesës madhështore, ku […]

Çfarë është festa e Kurban Bajramit?

Çfarë është festa e Kurban Bajramit?

Muslimanët kudo në botë festojnë sot festën e Kurban Bajramit e njohur si Festa e Sakrificës. Kjo festë disa ditore është një nga dy festat më të rëndësishme të fesë islame. Kjo ditë shënon vullnetin e Ibrahimit ose Abrahamit për të sakrifikuar djalin e tij sipas urdhrave të Zotit. Myslimanët e shënojnë këtë ditë duke […]

Europa dënon krimet e komunizmit, por Rezoluta jonë fle

Europa dënon krimet e komunizmit, por Rezoluta jonë fle

Në Kuvendin e Shqipërisë, gjatë dy dekadave të fundit, mbahen mend shumë nisma të ndërmarra dhe të lëna përgjysmë, debate me rëndësi që kanë degjeneruar në sulme dhe fyerje personale, projektligje apo projekt-rezoluta të prezantuara dhe të miratuara vetëm nga njëra apo tjetra palë. Por, nuk mbahet mend asnjë debat i qenësishëm mbi raportin tonë […]

Ambasada italiane e vetmja që mungoi në Doku-Fest të Prizrenit

Ambasada italiane e vetmja që mungoi në Doku-Fest të Prizrenit

Dy javë më parë isha në Prizren (Kosovë), për Doku-Fest (Festivali Ndërkombëtarë filmit dokumentar dhe filmit të shkurtër), ku u prezantua, për herë të parë, doku-filmi “Doda- The Life and Adventures of Franz Baron Nopsca”, Maqedoni 2016, e regjizorit Visar Vishka, shqiptar i Maqedonisë, në të cilin mora pjesë aktivisht sepse një pjesë e xhirimeve […]

Festa në malin e Tomorrit, bektashinjtë mbyllin sot pelegrinazhin

Festa në malin e Tomorrit, bektashinjtë mbyllin sot pelegrinazhin

Komuniteti besimtar bektashi festoi sot ditën e fundit të  pelegrinazhit në nder të Abaz Aliut, në malin e Tomorrit. Kryegjyshata Bektashiane dhe Bashkia e Beratit organizuan aktivitete të ndryshme për besimtarët. Abaz Aliu ishte djali i Imamit Ali, imami i parë i shiiitëve myslimanëve. Këtë vit, në festime ishin të pranishëm dhe Presidenti Meta dhe […]

1 2 3 10