Tërmetet trondisin Italinë qendrore

Tërmetet godasin sërish Italinë qendrore. Në harkun e një ore janë regjistruar tre lëkundje të tokës, më e fortë me magnitudë 5.4 ballë të shkallës Rihter. Tërmetet janë ndjerë në zonën e Amatrices, Lazios dhe Romës. Epiqendra ka qenë në Montreale në provincën Aquila, 9.2 km në thellësi. Lëkundje kanë shkaktuar dëmtime në disa banesa […]

Antonio Tajani zgjidhet president i Parlamentit Europian

Antonio Tajani do të jetë presidenti i ri i Parlamentit Europian. Ai u zgjodh në krye të këtij institucioni me 351 vota ndërkohë që 282 votuan për kandidatin tjetër, socialistin Xhani Pitela. Ai ka qenë gazetar dhe më pas u emërua zëdhënës i ish kryeministrit Berluskoni. Tajani prej më shumë se 20 vitesh është eurodeputet […]

Basha për zgjedhjet – Pikat kryesore

Basha për zgjedhjet – Pikat kryesore

Në një takim me drejtuesit e degëve në rrethe, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka folur për zgjedhjet e ardhshme. Zoti Basha foli për kandidatët për deputetë, votimin dhe numërimin elektronik. Ai ka mohuar zërat se PD nuk do të marrë pjesë në zgjedhje duke i cilësuar ato klishe nga mediat e qeverisë. Kjo […]

Nikoliç: Do dërgojmë ushtrinë në Kosovë

  “Do të dërgojmë ushtrinë në Kosovë për të mbrojtur serbët”. Deklarata e fortë është bërë nga presidenti i Serbisisë, Tomisal Nikoliç. Sipas tij, ky është vendimi i Këshillit të Sigurisë dhe qeverisë serbe. Marrëdhëniet mes dy vendeve janë tensionuar së tepërmi, ku shkak është bërë provokimi i shtetit serb që tentoi të fuste në […]

Ali Ahmeti: Gjuha shqipe kusht i panegociueshëm

Partia Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) nuk heq dorë nga kushtet e saj. Kryetari Ali Ahmeti deklaroi se nuk negociohet kërkesa që gjuha shqipe të bëhet gjuhë zyrtare në Maqedoni. Gjithashtu hyrja në qeveri kushtëzohet dhe nga dy kërkesa të tjera: reformat sistemore dhe integrimi në NATO e BE. Këto prirorite mbeten të panegociueshme sipas […]

Memorandumi i opozitës: Votim e numërim elektronik në zgjedhje

“Në zgjedhjet e qershorit të aplikohet votimi dhe numërimi elektronik”. Ky ishte vendimi i opozitës pas mbledhjes së thirrur nga kryetari demokrat, Lulzim Basha. Aleatët e djathtë nënshkruan një memorandum në të cilin specifikojnë  se këto proçese janë kusht për garantimin e zgjedhjeve të lira më 18 qershor. Memorandumi u nënshkrua nga 23 parti, ndër […]

Zjarr në nënstacionin e Kasharit

OSSHE njofton se në mesnatë në nënstacionin elektrik të Kasharit ka rënë zjarr. Si pasojë e zjarrit zonat e Kamzës, Yzberishtit, Kasharit, pjesa e autostradës në të dyja anët, deri në Vorë, Mëzes dhe Unaza e Re janë pa energji elektrike. Dëmi është serioz dhe do të duhen disa orë për rikthimin në punë të […]

Basha: Largimi i gazetarëve, ditë e zezë për median

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha reagoi sot për largimin e e dy drejtuesve Armand Shkullakut nga televizioni ABC News dhe Alfred Lelës nga gazeta Mapo. Zoti Basha në postim e tij në Facebook shkruan se: Është lajm i keq sepse kur politika, interesat e biznesit dhe media bëhen bashkë, ditë të vështira vijnë për […]

Qeveria do të legalizojë pallatet pa leje

Qeveria miratoi sot vendimin për legalizimin e pallateve pa hipotekë. Këtu përfshihen të gjithë pallatet të cilat nuk kanë mundur të hipotekohen sepse ndërtuesit e tyre nuk kanë plotësuar detyrimet ligjore. Në të gjithë vendin janë 1320 pallate, ndër to 700 vetëm në Tiranë, të cilat përfshihen në këtë vendim. Sipas, Ministres Gjermeni ky vendim […]

1 2 3 109